Pētera Apiņa mājaslapa
Nenopulgot Ingrīdas Circenes veselības apdrošināšanas modeli PDF Drukāt E-pasts

Naudas veselības aprūpei nepietiek. Šī aksioma labi saprotama katram un ir pietiekams iegansts lamāt jebkuru valdību. Lielākā daļa rakstītāju un runātāju lieto mantru, ka veselībai nepieciešams 4.1% vai 4.5% no iekšzemes kopprodukta. Patiesībā jau veselība sen tērē vairāk par šiem mistiskajiem procentiem, problēma ir apstāklī, ka Latvijas iedzīvotāji pārlieku daudz (45%) par veselību maksā tieši no sava maciņa, nevis solidāri caur nodokļiem vai caur apdrošināšanu. Tas nozīmē –  paši pērk zāles, piemaksā par slimnīcas gultasdienu un operāciju, radioloģisko vai laboratorisko izmeklējumu. Slimo galvenokārt bērni un cilvēki pensijas vecumā, tad nu maksājums par slimību tiek uzkrauts māmiņas vai paša pensionāra pleciem.

Lasīt tālāk...
 
Daudz laimes, Latvijas Ārstu biedrība! PDF Drukāt E-pasts

 

25 gadi Latvijas Ārstu biedrībai. Jubileja, kongress, dievkalpojums Doma baznīcā, ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa, pieņemšana Rīgas Latviešu biedrības namā.

Šo rindu autors apzinās sevi kā vāju oratoru un moderatoru, taču skolā apgūtās rakstu zīmes izmanto visai bieži, tālab arī 7. Latvijas Ārstu kongresa tribīnē nerausies, bet savas pārdomas par Latvijas Ārstu biedrību paudīs rakstveidā.

Lasīt tālāk...
 
Budžeta sastādīšanas laikā atkal tiek vicināti medicīnas aplokšņu karogi PDF Drukāt E-pasts

Katru gadu rudens pusē mākslīgi tiek inspirētas diskusijas par mediķu it kā pieņemtām aploksnēm un citiem vairāk vai mazāk nelegāliem ienākumiem. Šajās diskusijās apzināti tiek sajaukti jēdzieni „aplokšņu alga” un „pacientu pateicības”. Pirmais jēdziens saistās ar pelēko ekonomiku, bet otrais– ar nelielu skaitu stacionāros strādājošu kolēģu. Šīs spekulācijas rudenī, budžeta sastādīšanas laikā tieši korelē ar valsts varas un žurnālistu neprasmi iedziļināties jautājumā, ka Latvija proporcionāli pārāk daudz naudas tērē administrācijai un birokrātijai, pārāk daudz ekonomikas sildīšanai, kas patiesībā nozīmē neveiksmīgu budžeta projektu (Parex, Liepājas metalurgs, Air Baltic) reanimēšanu. Pārāk maz proporcionāli Latvija tērē veselības aprūpei un drošībai (šeit es domāju iekšējo drošību– policiju, robežsardzi, glābšanas dienestus).

Lasīt tālāk...
 
2013. gada Latvijas Farmindeksu 7. Latvijas Ārstu kongresā atverot PDF Drukāt E-pasts

Šis Latvijas Farmindekss ir parafrāze par pirmo farmindeksu pirms divdesmit gadiem, tas radies kā jubilejas izdevums vai kā nostaigāts aplis spirālē. 1992. gadā Latvijas Ārstu biedrība sāka darbu pie pirmā Latvijas Farminedeksa, kas iznāca 2. Pasaules latviešu ārstu kongresā 1993. gada jūnijā. Šī zāļu grāmata medicīnas grāmatu jomā radīja pavērsienu. Tā bija pirmā zāļu grāmata un pirmā medicīnas grāmata, kas iznāca bez valsts plāna subsīdijas, vispār bez jebkāda valstiska finansējuma un jebkādas valsts cenzūras atļaujas. Farmindekss bija grāmata ar 1800 lapaspusēm, tas tika izdots 5000 eksemplāru tirāžā un pilnībā iztirgots vienas dienas laikā. Pirmais Latvijas Farmindekss apkopoja modernāko Eiropas zāļlīdzekļu anotācijas, kļuva populārs un nonāca katra sevi cienoša Latvijas Ārsta bibliotēkā vai praksē uz galda.

Lasīt tālāk...
 
Uzkost sālītos Ādažu čipšus un uzdzert palmu eļļu no kartera PDF Drukāt E-pasts

 

Šā gada 5. jūlijā tika parakstīta Vīnes deklarācija (parakstīta arī no Latvija valsts puses) par uzturu un neinfekcijas slimībām. Šajā dokumentā visai skaidri pateikts, ka veselīgs uzturs var palīdzēt sasniegt Pasaules veselības 66. asamblejas pieņemtos globālos mērķus, tostarp samazināt neinfekcijas slimību izraisītus priekšlaicīgas nāves gadījumus par 25 % līdz 2025. gadam. Vienkāršoti izsakoties, neveselīgs uzturs un mazkustīgs dzīvesveids ir nozīmīgs iemesls sirds un asinsvadu slimībām, cukura diabētam, nieru slimībām, gremošanas slimībām, vēzim un daudzām citām kaitēm. Vīnes deklarācijā galvenais uzsvars likts uz straujo liekā svara un aptaukošanās pieaugumu bērnu vidū visā Eiropā. Par pamatu neinfekcijas slimību mazināšanā un prioritātēm visas Eiropas mērogā noteikts samazināt pārmērīgu enerģētisko vērtību, trans tauku un piesātināto tauku, brīvā cukura un sāls uzņemšanu, kā arī palielināt dārzeņu un augļu patēriņu. Visai vienkārši– cukurs, sāls, trans tauki ir atzīti par svarīgākajiem riska faktoriem, kas izraisa aptaukošanos un ar uzturu saistītas neinfekcijas slimības.

Lasīt tālāk...
 
2014. gada budžets PDF Drukāt E-pasts

2014. gada budžets plānots mazāks par 2012. gada budžeta faktu un ir vienāds ar 2013. gada budžeta prognozi. Līdz ar to nākamā gada veselības budžets faktiski būs mazāks par 3% no IKP, kas būs mazākais Eiropā gan procentuāli no valdības izdevumiem, gan mazākais absolūtos skaitļos uz vienu iedzīvotāju.

Lasīt tālāk...
 
Egila Līcīša feļetons par Apini PDF Drukāt E-pasts

Egils Līcītis. Uz nāvi notiesāto cīsiņu piemiņai

26.08.2013 Egils Līcītis
www.la.lv

Kad visu pīpotāju un šņabdeguņu pārmācības nama prorektors dr. Pēteris Apinis tagad ienāk parastā rimčikā vai maksimā, tur sākas rosība kā vistu kūtī. Veco paziņu saozdami, tabakas paciņu grēdā ikkatri neaizzēvelēti smēķi met liesmas, netaupīdami nikotīna indējošo munīciju.

Lasīt tālāk...
 
«SākumsIepriekšējā313233343536373839NākamāBeigas»

31 lapa no 39
Joomla templates, advanced hosting.