Pētera Apiņa mājaslapa
Politika
Cīņa pret pārmēra alkohola lietošanu Latvijā– realitātes un konsekvences PDF Drukāt E-pasts

Pasaulē cīņa pret dzeršanu sekmējas tikai islama valstīs, un arī ne visās. Valdības ikvienā valstī, kas ražo un eksportē alkoholu (franči – vīnu un konjaku, īri un skoti– viskiju, vācieši – alu un vīnu, krievi – šnabi, meksikāņi – tekilu, amerikāņi – burbonu utt.) atceras par eksporta ienākumiem pirms uzsākt cīņu pret alkoholismu. Tā nu lielās Eiropas valstis sekmīgi bloķē vai vismaz mīkstina ikvienu Pasaules Veselības organizācijas aktivitāti cīņā pret alkoholu. Ar nelielām vīna ražotāju subsīdijām pasaules zinātnes un parazinātnes žurnālus un informācijas kanālus pārpludina raksti, kas pierāda– dzert vīnu pa vienai glāzei dienā ir veselīgi. Savukārt, alus ražotāji ķīmiskajās analīzēs sadalījuši savu produktu, atraduši tajā vajadzīgās minerālvielas, B grupas vitamīnus un antioksidantus, cenšas šos atklājumus publicēt tekstos, kur alus gandrīz vai atzīts par zālēm.

Lasīt tālāk...
 
Vēstule Iekšlietu ministram PDF Drukāt E-pasts

Rihardam Kozlovskim, Iekšlietu ministram Godātais Kozlovska kungs! Latvijas Ārstu biedrības valdes vārdā lūdzu Jūs pieņemt mani un Narkoloģijas asociācijas prezidenti Astrīdu Stirnu īsā vizītē, lai runātu par alkoholisma un tabakas lietošanas izplatību Latvijas bērnu un jauniešu vidū. Latvijā joprojām pārlieku daudz jauniešu (īpaši meiteņu) skolas vecumā smēķē un lieto alkoholiskos dzērienus. Tabakas izstrādājumus un alkoholiskos dzērienus viņi saņem no pieaugušajiem– tos nopērk pieaugušie („labsirdīgais starpnieks”), tos pārdod pieaugušie (veikala pārdevēji) vai tos nelegāli tirgo pieaugušie kā kontrabandas preces un iesaista jauniešus kontrabandas tīklos. Latvijas Ārstu biedriba ir izstrādājusi grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, Darba aizsardzības likumā, Administratīvo pārkāpumu kodeksā, Likumā “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu”, kas samazinātu iespējas bērniem un jauniešiem tikt pie alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

 

Lasīt tālāk...
 
Katrās vēlēšanās latvietim vajag jaunu Zatlera Latvijas ceļu PDF Drukāt E-pasts

„Latvijas ceļam” drīz būs jau 20 gadu– daļa no tā dibinātājiem jau kapu kalniņā. Maz, kas atceras kā tapa „Latvijas ceļš”– apvienojot nacionālo romantiku, sapņus, biznesu un ārvalstu latviešu atbalstu. Esmu lasījis viedokli, ka partija  “Latvijas ceļš” tika radīta pēc Maksa Vēbera proponētās shēmas: interešu grupa > politiskais klubs > politiskā partija. Partijā bija patiesi harizmātiski līderi, idālisti un politikas guru Anatolijs Gorbunovs, Andrejs Panteļejevs un Māris Gailis, bija ārzemju latvieši brāļi Pavlovski, Gunārs Meierovics un Inese Birzniece, bija jaunie talantīgie juristi Jānis Bordāns un Kristiāna Lībane, bija ebrejiete Ruta Marjaša. Neuzskaitīt visus– komanda tika veidota kā dreem team, un līdz šai dienai jūtos glaimots, ka man bija lemts šajā komandā būt.

 

Lasīt tālāk...
 
Ko mēs gaidam no topošā Veselības ministra? PDF Drukāt E-pasts

Kamēr latviešu tauta sasprindzina uztveres maņas pie televizora, gaidot– kāda tad nu reiz būs jaunā koalīcija, mediķi kuluāros apspriež– kurš būs nākamais Veselības ministrs. Pieredze liecina, ka vienīgais veselības ministrs, kas ticis pie amata atkārtoti, ir Gundars Bērziņš, bet vidējais ministra amatā pavadītais laiks ir 9 mēneši. Vēl pieredze rāda, ka visi ministri sākuši ar vērienīgiem sapņiem un reformatora dziņām, tad noplakuši ikdienas darbos, bet savas darbības pēdējā mēnesī steiguši caurbīdīt it kā labus, bet neatrunātus, nesaskaņotus un pretrunīgus likumdošanas dokumentus.
Kādi būtu nākamajam ministram darāmie darbi, neatkarīgi– kādu partiju viņš pārstāvēs?
Likumdošanas jomā– ministram vajag stingru likumdošanas stratēģiju veselības aprūpē. Būtu jātop Sabiedrības veselības likumam, kas reglamentētu sabiedrības veselības jomu. Līdz šim virslikums medicīnā ir Ārstniecības likums, kurš aptver zināmu veselības veicināšanas, profilakses un veselības izglītotības (angl. Helth literacy) daļu. Veselības jautājumi šajā likumā ir izplūduši un nekonkrēti. Pienācis laiks Latvijai kļūt par valsti, kas ne tikai vārdos, bet arī darbos cīnas par savu iedzīvotāju veselību. Ja ārstniecība visvairāk attiecas uz Veselības ministrijas jomu, tad veselība– uz vides (tīrs gaiss, tīrs ūdens), zemkopības (racionāls un veselīgs uzturs), izglītības (kustība, sports, bērnu apmācība veselīga dzīvesveida pamatos), iekšlietu (cīņa ar nelegālām tabakas un alkohola ražotnēm un izplatītājiem) un citām jomām. Tomēr Sabiedrības veselības likums jārada Veselības ministrijai, ja tai pietiktu veselīgas politiskās gribas. 

Lasīt tālāk...
 
Veselības aprūpes globalizācija un ārstu profesionālo organizāciju loma PDF Drukāt E-pasts

Šaurākā nozīmē par globalizāciju mēs saucam starptautiskus kontaktus, kā arī cilvēku un cilvēku grupu atkarību no starptautiskām aktivitātēm. Starptautiski kontakti pasaules vēsturē nav nekas jauns. Jau no senseniem laikiem tirdzniecība, migrācija un kari saveda kopā cilvēkus no dažādām vietām. Jēdziens “pasaules pilsonis” pieder grieķu filosofam Diogēnam 4. gadsimtā pirms mūsu ēras.
Termins “globalizācija” un koncepcija par globālu attīstību parādījās astoņdesmitajos gados, un šo terminu pirmais plašāk 1981. gadā lietoja J.Mcleen, bet šo terminu izvērsa R.Robertson 1983.gadā. Plašāki pētījumi par globalizāciju kā par procesu vai parādību parādījās deviņdesmitajos gados. 1992. gadā iznāca R.Robertsona grāmata “Globalization”, bet 1995. gadā iznāca fundamentālā M. Votersa grāmata “Globalization”.
Galvenie 20. gadsimta sasniegumi– dators un kosmosa izpēte, globalizācija un saskarsme, antibiotikas un hormonālie preparāti medicīnā.

 

Lasīt tālāk...
 
«SākumsIepriekšējā1112NākamāBeigas»

11 lapa no 12
Joomla templates, advanced hosting.