Pētera Apiņa mājaslapa
Raksti
Nedaudz par tradīcijām bagātu piedzeršanos, pierīšanos un citādi latvisku līgošanu ar iespējamām sekām veselībai PDF Drukāt E-pasts

Par Jāņiem ir vairākas neapgāžamas aksiomas:
1) Jāņos dzer alu, bet tad, kad ielikts pamatiņš, virsū lej konjaku, viskiju, šnabi vai kandžu– ko nu rocība atļauj. No padomju laikiem zināma tautas gudrība māca, ka alus bez šnabja ir vējā izmesta nauda. Tā kā Latvijā viens nosaukums ir alum, ko ražo rūgšanas procesā no miežu graudu iesala, un nezināmas izcelsmes brūnam putojošam šķidrumam platmasas pudelēs, tad liela daļa izvēlas lietot pēdējo. Jo patiesībā labs Latvijas brūveru ražots alus maksā turpat latu puslitra stikla pudelē, bet 7 grādus stiprā līdzīga nosaukuma šķidruma 2 litru plastmasas pudele maksā 80 santīmus. No šīs plastmasas pudeles var izdzert 5 reizes vairāk alkohola, daudz lētāk un ātrāk piedzerties nekā no stiprajiem dzērieniem, kandžu ieskaitot;
2) Jo vairāk Jāņos dzer, jo labāk un ātrāk brauc. Agrāk brauca tik ātri, lai taisni nonāktu debesīs, pēdējos gados– lai iebrauktu policijas patruļas nagos. Policijas finansiālā mazspēja un vēlme kontrolēt braucējus tikai uz lielajām šosejām, bet vislabāk uz Rīgas Jūrmalas šosejas (tikai ļaunprāši uzskata, ka tas saistāms ar iespējamo pārkāpēju tiešo maksātspēju), ļauj ātrajiem dzērājiem izpausties pa Latvijas lauku ceļiem. Bīstami Jāņos ir braukt pat skaidrā, jo nekad nevar zināt– cik piedzēries ir pretimbraucējs. Jāņos piesprādzēšanās mašīnā ir obligāta prasība visiem– gan priekšā, gan aizmugurē sēdošajiem;

Lasīt tālāk...
 
Ūdens. PDF Drukāt E-pasts

Par ūdeni šoreiz nevis tādēļ, ka politiķi lej ūdeni pirms tuvojošajām vēlēšanām, bet tamdēļ, ka sākoties jaunajam mācību gadam, saprotam– bērni par maz dzer ūdeni. Nereti bērnu sūdzības par galvas un muguras sāpēm, nogurumu, vājumu, vienkārši ir dehidratācija– ūdens zaudējums. Iespējams, ūdens trūkums raksturo arī skolotāju, kas arī mocas ar galvassāpēm. Tikai skolotājai atgādināšu, ka ūdens ķīmiskā formula ir H2O, molmasa 18.01528 g/mol, blīvums 1000 kg/m3, kušanas temperatūra O0 C vai 273.15 K, bet viršanas temperatūra 1000 C vai 373.15 K. Glāzē dzeramā ūdens ir 99.8% ūdens, glāzē sulas– 87%, glāzē kolas– 81%, bet glāzē konjaka– tikai 60%.
Ūdens sastāda 70% cilvēka svara: plaušās ūdens ir 90%, asinīs– 84%, ādā– 80%, smadzenēs– 80%, muskuļos– 75%, bet kaulos– tikai 20%. Zīdaiņu organismā ūdens ir vairāk nekā pieaugušiem cilvēkiem, un sasniedz 75–80%. Ko labu dara ūdens cilvēka organismā? Pirmkārt, jau šķīdina ķīmiskus elementus, minerālus un barības vielas, lai tās būtu izmantojamas organismā, pārnes barības vielas un skābekli uz šūnām. Otrkārt, aizsargā cilvēka orgānus un audus, regulē ķermeņa temperatūru. Treškārt, uztur gremošanas funkciju un veic galaproduktu izvadi caur nierēm un aknām. Ceturtkārt, mitrina gļotādu acīs, nāsīs, mutē, mitrina locītavas.

Lasīt tālāk...
 
Ziedi “gulošajam policistam” vai 1. septembra svētki PDF Drukāt E-pasts

1. septembris ir vienīgie svētki, kas pilnībā apvieno visas Latvijas nācijas vēl vairāk nekā Dinamo hokejkomanda un uguņošana Daugavmalā, kopā ņemtas. Tiesa, 1. septembris gan krieviem, gan latviešiem ir tikai trešie nozīmīgākie svētki gadā – latviešiem aiz Jāņiem un Ziemassvētkiem, krieviem – aiz 9. maija un Vecā Jaunā gada. Kopēji svētki saliedē tautu rūpēs un iedzeršanā.
Man 1. septembris asociējas ar “gulošo policistu”. Vēl deviņdesmito gadu sākumā katra pirmā skolas diena iezīmējās ar dažiem sabrauktiem bērniem, jo šajā dienā gan skolēns skrējienā no skolas, gan šoferis vēl nav saradis ar jauno situāciju. Gada laikā Latvijā pie skolām smagas traumas guva vai dzīvību zaudēja vairāk nekā 100 bērnu. Tad toreizējais labklājības ministra vietnieks, tagad jau piemirsts valstsvīrs Zigmunds Kovaļčuks sāka cīņu par “gulošo policistu” ieviešanu pie skolām. Pret viņa ieceri iebilda visi – šoferi teica, ka “gulošie policisti” lauzīs mašīnas, ceļu būvētāji sūdzējās, ka viņiem neļauj būvēt gludas šosejas, bet liek nodarboties ar blēņām, politiķi apelēja pie sirdsapziņas, ka nu neatliekamās palīdzības brigādes un ugunsdzēsēji nevarēšot pietiekami ātri nonākt nelaimes vietā. Ārsts Kovaļčuks nepadevās, panāca izmaiņas normatīvajos aktos, “gulošie policisti” tagad ir gandrīz pie visām skolām, norobežojoša sēta neļauj skolēnam turpināt skrējienu: skolas kāpnes, skolas vārti, šķērsām pāri ielai. Pēdējos gados Latvijā vairs nav vērojami klasiski nelaimes gadījumi. Simtiem glābtu bērnu – par to 1. septembra pirmais gladiolu vai asteru pušķis “gulošajam policistam”.

Lasīt tālāk...
 
Vēlreiz par sardelēm un cīsiņiem. PDF Drukāt E-pasts

Veselības ministrija beidzot noteikusi– par nodokļu maksātāju naudu skolās un medicīnas iestādēs skolniekiem un slimniekiem jāsaņem veselīgs uzturs. Vēl tīkamāk būtu dzirdēt– par nodokļu latviešu maksātāju naudu skolās un medicīnas iestādēs skolniekiem un slimniekiem jāsaņem Latvijā ražoti veselīgi produkti.
Nebūt nav grūti precīzi formulēt– ko mēs vēlamies pasniegt pusdienās saviem skolniekiem, lai viņi augtu veselīgi un neslimotu ar alimentārām slimībām. Pirmais noteikums– ierobežot sāli un cukuru. Nekādi saldinātie dzērieni skolās, skolas pavāram ar likumu aizliegt turēt skolā sāli, jo veikalos iegādātajos produktos sāls jau tāpat ir par daudz. Skolas pavārīti, kura ar devīgu roku pieber šķipsnu sāls pie zupas– atlaist un tiesāt par apzinātu kaitējumu bērnu veselībai!
Bērniem un slimniekiem ir vajadzīgs sabalansēts uzturs, kur ir gan olbaltumvielas, gan tauki, gan ogļhidrāti, gan minerālvielas, gan vitamīni. Visvairāk jāuzmanas ar taukiem. Bērnu un slimnieku uzturā nevajadzētu nonākt trans–taukiem. Vislabākie tauki ir zivs tauki. Ļoti labi tauki ir olīveļļa, kvalitatīva rapšu eļļa un citas augu eļļas, bet ievērojami sliktāki– dzīvnieku un piena tauki. Pārtikas rūpniecībā plaši lietotie trans– tauki ir ražoti no palmu eļļas dehidrogenizācijas procesā un ir ļoti kaitīgi veselībai. Tad, kad pagājušā gadsimta otrajā pusē pārtikas nozarē ienāca eļļu dehidrogenizācija, neviens nezināja, ka tie ilgtermiņā ir bīstami cilvēka dzīvībai. Visā pasaulē dehidrogenizētie tauki bija ienākuši gan konditorejas izstrādājumos (vafelēs, tortēs, kūkās, cepumos), piena produktos (krējuma produkts, sviesta produkts), majonēzē un īpaši margarīnā.

Lasīt tālāk...
 
«SākumsIepriekšējā414243444546NākamāBeigas»

45 lapa no 46
Joomla templates, advanced hosting.