Pētera Apiņa mājaslapa
Raksti
Ziedi “gulošajam policistam” vai 1. septembra svētki PDF Drukāt E-pasts

1. septembris ir vienīgie svētki, kas pilnībā apvieno visas Latvijas nācijas vēl vairāk nekā Dinamo hokejkomanda un uguņošana Daugavmalā, kopā ņemtas. Tiesa, 1. septembris gan krieviem, gan latviešiem ir tikai trešie nozīmīgākie svētki gadā – latviešiem aiz Jāņiem un Ziemassvētkiem, krieviem – aiz 9. maija un Vecā Jaunā gada. Kopēji svētki saliedē tautu rūpēs un iedzeršanā.
Man 1. septembris asociējas ar “gulošo policistu”. Vēl deviņdesmito gadu sākumā katra pirmā skolas diena iezīmējās ar dažiem sabrauktiem bērniem, jo šajā dienā gan skolēns skrējienā no skolas, gan šoferis vēl nav saradis ar jauno situāciju. Gada laikā Latvijā pie skolām smagas traumas guva vai dzīvību zaudēja vairāk nekā 100 bērnu. Tad toreizējais labklājības ministra vietnieks, tagad jau piemirsts valstsvīrs Zigmunds Kovaļčuks sāka cīņu par “gulošo policistu” ieviešanu pie skolām. Pret viņa ieceri iebilda visi – šoferi teica, ka “gulošie policisti” lauzīs mašīnas, ceļu būvētāji sūdzējās, ka viņiem neļauj būvēt gludas šosejas, bet liek nodarboties ar blēņām, politiķi apelēja pie sirdsapziņas, ka nu neatliekamās palīdzības brigādes un ugunsdzēsēji nevarēšot pietiekami ātri nonākt nelaimes vietā. Ārsts Kovaļčuks nepadevās, panāca izmaiņas normatīvajos aktos, “gulošie policisti” tagad ir gandrīz pie visām skolām, norobežojoša sēta neļauj skolēnam turpināt skrējienu: skolas kāpnes, skolas vārti, šķērsām pāri ielai. Pēdējos gados Latvijā vairs nav vērojami klasiski nelaimes gadījumi. Simtiem glābtu bērnu – par to 1. septembra pirmais gladiolu vai asteru pušķis “gulošajam policistam”.

Lasīt tālāk...
 
Vēlreiz par sardelēm un cīsiņiem. PDF Drukāt E-pasts

Veselības ministrija beidzot noteikusi– par nodokļu maksātāju naudu skolās un medicīnas iestādēs skolniekiem un slimniekiem jāsaņem veselīgs uzturs. Vēl tīkamāk būtu dzirdēt– par nodokļu latviešu maksātāju naudu skolās un medicīnas iestādēs skolniekiem un slimniekiem jāsaņem Latvijā ražoti veselīgi produkti.
Nebūt nav grūti precīzi formulēt– ko mēs vēlamies pasniegt pusdienās saviem skolniekiem, lai viņi augtu veselīgi un neslimotu ar alimentārām slimībām. Pirmais noteikums– ierobežot sāli un cukuru. Nekādi saldinātie dzērieni skolās, skolas pavāram ar likumu aizliegt turēt skolā sāli, jo veikalos iegādātajos produktos sāls jau tāpat ir par daudz. Skolas pavārīti, kura ar devīgu roku pieber šķipsnu sāls pie zupas– atlaist un tiesāt par apzinātu kaitējumu bērnu veselībai!
Bērniem un slimniekiem ir vajadzīgs sabalansēts uzturs, kur ir gan olbaltumvielas, gan tauki, gan ogļhidrāti, gan minerālvielas, gan vitamīni. Visvairāk jāuzmanas ar taukiem. Bērnu un slimnieku uzturā nevajadzētu nonākt trans–taukiem. Vislabākie tauki ir zivs tauki. Ļoti labi tauki ir olīveļļa, kvalitatīva rapšu eļļa un citas augu eļļas, bet ievērojami sliktāki– dzīvnieku un piena tauki. Pārtikas rūpniecībā plaši lietotie trans– tauki ir ražoti no palmu eļļas dehidrogenizācijas procesā un ir ļoti kaitīgi veselībai. Tad, kad pagājušā gadsimta otrajā pusē pārtikas nozarē ienāca eļļu dehidrogenizācija, neviens nezināja, ka tie ilgtermiņā ir bīstami cilvēka dzīvībai. Visā pasaulē dehidrogenizētie tauki bija ienākuši gan konditorejas izstrādājumos (vafelēs, tortēs, kūkās, cepumos), piena produktos (krējuma produkts, sviesta produkts), majonēzē un īpaši margarīnā.

Lasīt tālāk...
 
Vēlreiz par trans– taukiem un vafelēm. PDF Drukāt E-pasts

Sākumā nedaudz par taukiem. Tauki ir ikdienā vajadzīgi uzturā, taču daļa no taukiem ir kaitīgi, jo paātrina aterosklerozi, infarktu un insultu.

Vislabākie tauki – zivs tauki.
Ļoti labi tauki – olīveļļa.
Labi tauki – kvalitatīva rapšu eļļa un citas augu eļļas.
Slikti tauki – dzīvnieku un piena tauki (uzturā samazināt!).
Vissliktākie tauki – trans–tauki, kas veidojas augu eļļu rūpnieciskas apstrādes (nepilnīgas hidrogenācijas) rezultātā (maksimāli izslēgt no uztura!).


Pārtikas rūpniecībā plaši lietotie transtauki ir ražoti no palmu eļļas dehidrogenizācijas procesā un ir ļoti kaitīgi veselībai.

Tad, kad pagājušā gadsimta otrajā pusē pārtikas nozarē ienāca eļļu dehidrogenizācija, neviens nezināja, ka tie ilgtermiņā ir bīstami cilvēka dzīvībai. Īstermiņā– dažos gados: trans– tauki neko sliktu cilvēka veselībai nenodara. Pētījumi, kas pierādīja trans– tauku lomu insulta un infarkta izraisīšanā, parādījās tikai 20. gadsimta deviņdesmito gadu sākumā. Tajā laikā gandrīz visā pasaulē dehidrogenizētie tauki bija ienākuši gan konditorejas izstrādājumos (vafelēs, tortēs, kūkās, cepumos), piena produktos (krējuma produkts, sviesta produkts), majonēzē un īpaši margarīnā. Visas ražošanas līnijas bija pārveidotas, lai ražotu lētākus un izskatīgākus produktus.

 

Lasīt tālāk...
 
Viltotas zāles Latvijā un pasaulē PDF Drukāt E-pasts

Ineses Sviestiņa, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas klīniskā farmaceite
Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents


Beidzot arī pie mums noķerts viltotas viagras tirgotājs. Beidzot arī pie mums ir viltotas zāles, un Veselības ministrijas un Zāļu valsts aģentūras u.c. citu iestāžu birokrāti vairs nevarēs atrunāties, ka pie Latvijā viltotu zāļu nav, ka esam laimes saliņa Eiropas malā, kuru viltotu zāļu problēma neskar. Latvijā nav speciālu tiesību normu vai arī attiecīgās uzraudzības sistēmas, kas vērstas tikai un vienīgi zāļu viltojumu atklāšanai ražošanā, importēšanā vai izplatīšanā.
Pēc ASV Medicīnas informācijas centra ziņām ienākumi no viltotu medikamentu pārdošanas 2010.gadā pasaulē sasniedza 75 miljardus ASV dolārus. Par viltotām zālēm uzskata ar iepriekšēju nodomu viltotas zāles kā no identitātes un sastāva, tā arī marķējuma viedokļa. Viltotas tiek gan patenbrīvās zāles, gan oriģinālpreparāti. Pasaules Veselības organizācija, dažādas farmācijas organizācijas un ārstu biedrības jau vismaz desmit gadus vērš sabiedrības uzmanību viltotu zāļu problēmai, pie kam 2011. gadā visvairāk. Protams, atbalstu konferencēm un pētījumiem par zāļu viltošanu sniedz lielās farmācijas kompānijas, jo viltojumi viņām rada lielus zaudējumus.

Lasīt tālāk...
 
«SākumsIepriekšējā414243444546NākamāBeigas»

45 lapa no 46
Joomla templates, advanced hosting.