Pētera Apiņa mājaslapa
Raksti
Vēlreiz par sardelēm un cīsiņiem. PDF Drukāt E-pasts

Veselības ministrija beidzot noteikusi– par nodokļu maksātāju naudu skolās un medicīnas iestādēs skolniekiem un slimniekiem jāsaņem veselīgs uzturs. Vēl tīkamāk būtu dzirdēt– par nodokļu latviešu maksātāju naudu skolās un medicīnas iestādēs skolniekiem un slimniekiem jāsaņem Latvijā ražoti veselīgi produkti.
Nebūt nav grūti precīzi formulēt– ko mēs vēlamies pasniegt pusdienās saviem skolniekiem, lai viņi augtu veselīgi un neslimotu ar alimentārām slimībām. Pirmais noteikums– ierobežot sāli un cukuru. Nekādi saldinātie dzērieni skolās, skolas pavāram ar likumu aizliegt turēt skolā sāli, jo veikalos iegādātajos produktos sāls jau tāpat ir par daudz. Skolas pavārīti, kura ar devīgu roku pieber šķipsnu sāls pie zupas– atlaist un tiesāt par apzinātu kaitējumu bērnu veselībai!
Bērniem un slimniekiem ir vajadzīgs sabalansēts uzturs, kur ir gan olbaltumvielas, gan tauki, gan ogļhidrāti, gan minerālvielas, gan vitamīni. Visvairāk jāuzmanas ar taukiem. Bērnu un slimnieku uzturā nevajadzētu nonākt trans–taukiem. Vislabākie tauki ir zivs tauki. Ļoti labi tauki ir olīveļļa, kvalitatīva rapšu eļļa un citas augu eļļas, bet ievērojami sliktāki– dzīvnieku un piena tauki. Pārtikas rūpniecībā plaši lietotie trans– tauki ir ražoti no palmu eļļas dehidrogenizācijas procesā un ir ļoti kaitīgi veselībai. Tad, kad pagājušā gadsimta otrajā pusē pārtikas nozarē ienāca eļļu dehidrogenizācija, neviens nezināja, ka tie ilgtermiņā ir bīstami cilvēka dzīvībai. Visā pasaulē dehidrogenizētie tauki bija ienākuši gan konditorejas izstrādājumos (vafelēs, tortēs, kūkās, cepumos), piena produktos (krējuma produkts, sviesta produkts), majonēzē un īpaši margarīnā.

Lasīt tālāk...
 
Vēlreiz par trans– taukiem un vafelēm. PDF Drukāt E-pasts

Sākumā nedaudz par taukiem. Tauki ir ikdienā vajadzīgi uzturā, taču daļa no taukiem ir kaitīgi, jo paātrina aterosklerozi, infarktu un insultu.

Vislabākie tauki – zivs tauki.
Ļoti labi tauki – olīveļļa.
Labi tauki – kvalitatīva rapšu eļļa un citas augu eļļas.
Slikti tauki – dzīvnieku un piena tauki (uzturā samazināt!).
Vissliktākie tauki – trans–tauki, kas veidojas augu eļļu rūpnieciskas apstrādes (nepilnīgas hidrogenācijas) rezultātā (maksimāli izslēgt no uztura!).


Pārtikas rūpniecībā plaši lietotie transtauki ir ražoti no palmu eļļas dehidrogenizācijas procesā un ir ļoti kaitīgi veselībai.

Tad, kad pagājušā gadsimta otrajā pusē pārtikas nozarē ienāca eļļu dehidrogenizācija, neviens nezināja, ka tie ilgtermiņā ir bīstami cilvēka dzīvībai. Īstermiņā– dažos gados: trans– tauki neko sliktu cilvēka veselībai nenodara. Pētījumi, kas pierādīja trans– tauku lomu insulta un infarkta izraisīšanā, parādījās tikai 20. gadsimta deviņdesmito gadu sākumā. Tajā laikā gandrīz visā pasaulē dehidrogenizētie tauki bija ienākuši gan konditorejas izstrādājumos (vafelēs, tortēs, kūkās, cepumos), piena produktos (krējuma produkts, sviesta produkts), majonēzē un īpaši margarīnā. Visas ražošanas līnijas bija pārveidotas, lai ražotu lētākus un izskatīgākus produktus.

 

Lasīt tālāk...
 
Viltotas zāles Latvijā un pasaulē PDF Drukāt E-pasts

Ineses Sviestiņa, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas klīniskā farmaceite
Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents


Beidzot arī pie mums noķerts viltotas viagras tirgotājs. Beidzot arī pie mums ir viltotas zāles, un Veselības ministrijas un Zāļu valsts aģentūras u.c. citu iestāžu birokrāti vairs nevarēs atrunāties, ka pie Latvijā viltotu zāļu nav, ka esam laimes saliņa Eiropas malā, kuru viltotu zāļu problēma neskar. Latvijā nav speciālu tiesību normu vai arī attiecīgās uzraudzības sistēmas, kas vērstas tikai un vienīgi zāļu viltojumu atklāšanai ražošanā, importēšanā vai izplatīšanā.
Pēc ASV Medicīnas informācijas centra ziņām ienākumi no viltotu medikamentu pārdošanas 2010.gadā pasaulē sasniedza 75 miljardus ASV dolārus. Par viltotām zālēm uzskata ar iepriekšēju nodomu viltotas zāles kā no identitātes un sastāva, tā arī marķējuma viedokļa. Viltotas tiek gan patenbrīvās zāles, gan oriģinālpreparāti. Pasaules Veselības organizācija, dažādas farmācijas organizācijas un ārstu biedrības jau vismaz desmit gadus vērš sabiedrības uzmanību viltotu zāļu problēmai, pie kam 2011. gadā visvairāk. Protams, atbalstu konferencēm un pētījumiem par zāļu viltošanu sniedz lielās farmācijas kompānijas, jo viltojumi viņām rada lielus zaudējumus.

Lasīt tālāk...
 
Ko mēs gaidam no topošā Veselības ministra? PDF Drukāt E-pasts

Kamēr latviešu tauta sasprindzina uztveres maņas pie televizora, gaidot– kāda tad nu reiz būs jaunā koalīcija, mediķi kuluāros apspriež– kurš būs nākamais Veselības ministrs. Pieredze liecina, ka vienīgais veselības ministrs, kas ticis pie amata atkārtoti, ir Gundars Bērziņš, bet vidējais ministra amatā pavadītais laiks ir 9 mēneši. Vēl pieredze rāda, ka visi ministri sākuši ar vērienīgiem sapņiem un reformatora dziņām, tad noplakuši ikdienas darbos, bet savas darbības pēdējā mēnesī steiguši caurbīdīt it kā labus, bet neatrunātus, nesaskaņotus un pretrunīgus likumdošanas dokumentus.
Kādi būtu nākamajam ministram darāmie darbi, neatkarīgi– kādu partiju viņš pārstāvēs?
Likumdošanas jomā– ministram vajag stingru likumdošanas stratēģiju veselības aprūpē. Būtu jātop Sabiedrības veselības likumam, kas reglamentētu sabiedrības veselības jomu. Līdz šim virslikums medicīnā ir Ārstniecības likums, kurš aptver zināmu veselības veicināšanas, profilakses un veselības izglītotības (angl. Helth literacy) daļu. Veselības jautājumi šajā likumā ir izplūduši un nekonkrēti. Pienācis laiks Latvijai kļūt par valsti, kas ne tikai vārdos, bet arī darbos cīnas par savu iedzīvotāju veselību. Ja ārstniecība visvairāk attiecas uz Veselības ministrijas jomu, tad veselība– uz vides (tīrs gaiss, tīrs ūdens), zemkopības (racionāls un veselīgs uzturs), izglītības (kustība, sports, bērnu apmācība veselīga dzīvesveida pamatos), iekšlietu (cīņa ar nelegālām tabakas un alkohola ražotnēm un izplatītājiem) un citām jomām. Tomēr Sabiedrības veselības likums jārada Veselības ministrijai, ja tai pietiktu veselīgas politiskās gribas. 

Lasīt tālāk...
 
«SākumsIepriekšējā4142434445NākamāBeigas»

45 lapa no 45
Joomla templates, advanced hosting.