Jeļena Derova ir fantastiska gastroenteroloģe, Gastroklīnikas vadītāja Jūras Medicīnas centrā.
Fibrogastroskopā viņa redz visu, katrā ziņā vairāk un smlkāk nekā endoskopa ražotāji aprakstījuši iekārtas anotācijā.
Studēja Rīgas Medicīnas institūtā tālajos septiņdesmitajos gados.
Gatavojās kļūt par ķirurģi vai oftalmoloģi – mācījjās pie profesora Vladimira Utkina, Ļeva Knoha, docenta Anatolija Ņikitina ķirurģiju, bija studiju gados veikusi desmitiem operāciju.
Mācījās acu operācijas pie profesorēm Gunas Dambītes un Idejas Vaļkovas, docentēm Rasmas Volkolākovas un Rasmas Lūkinas. Pabeidza studijas kā acu ārste, nonāca Paula Stradiņa slimnīcā un kļuva par endoskopisti.
Visvairāk endoskopiju mācījusies no profesora Jura Pokrotnieka, kurš toreiz vēl nebija profesors.
Nosūtīta darbā uz Baseina centrālo slimnīcu, kuras sastāvā bija arī Ostas slimnīca un Baseina poliklīnika. 1979. gadā slimnīca saņēma endoskopu, un kopš tā laika Jeļena Derova šajā slimnīcā ir galvenā endoskopijas speciāliste.
Padomju laikos jūrniecības un zvejniecības vadība resora medicīnai līdzekļus nežēloja un Latvijas Baseina medicīnas iestādes bija labāk apgādātas nekā pārējās medicīnas institūcijas Latvijā. Kopš 1988. gada slimnīcai bija jau iespējami labākais endoskopijas aparātu komplekts, bet Jeļena Derova kļuva par vienu no pazīstamākajām, autoritatīvākajām un atzītākajām endoskopijas speciālistēm.
Īss skaidrojums par to, ko nozīmē endoskopija Jūras Medicīnas centrā:
„Augšējā endoskopija ir visprecīzākā metode agrīnai gremošanas sistēmas iekaisumu, čūlu un audzēju diagnostikai un ārstēšanai. Augšējās endoskopijas laikā ārsts caur pacienta muti gremošanas sistēmā ievada augstas kvalitātes optisku instrumentu un detalizēti apskata un novērtē barības vadu, kuņģi un divpadsmitpirkstu zarnu no iekšpuses. Enteroskopija ir tievo zarnu vai to daļas apskate ar speciāli dobu orgānu izpētei izstrādātu optisku aparātu, kas var veikt maksimāli precīzu un pilnīgu tievo zarnu izmeklēšanu, diagnosticēšanu un ārstēšanu.
Kapsulas endoskopija ir modernākā un precīzākā diagnostikas forma, ko izmanto citādi grūti izmeklējamajai tievajai zarnai, vienlaicīgi iegūstot visa gremošanas trakta kopējo ainu. Kapsulas endoskopija Pacients norij kapsulu, kura ir parastas zāļu kapsulas lielumā. Kapsula ir absolūti nekaitīga un var palikt cilvēka ķermenī vairākās dienās, kad tiek izvadīta ārā dabīgā ceļā. Vienlaicīgi pacienta ķermenim ir piestiprināti sensori, un speciāla attēla ieraksta iekārta, kas darbojas vidēji 8 stundas un ieraksta ārstam nepieciešamo informāciju.
Kolonoskopija ir resnās zarnas un tievās zarnas distālās daļas endoskopija. Kolonoskopija ir visprecīzākā un informatīvākā izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību var izmeklēt resno zarnu no iekšpuses un savlaicīgi diagnosticēt un ārstēt resnās un taisnās zarnas slimības”
Saruna par mūsu Alma Mater – Rīgas Medicīnas institūtu / Rīgas Stradiņa universitāti, kas šogad atzīmē 70. gadskārtu