2012. gads finišē. Ekonomiskā ziņā viens no veiksmīgākajiem Latvijas un pasaules vēsturē, jo Latvijas IKP pieaudzis vairāk par 3%, bet pasaules – pat par 3,6%. Protams, mūs ne visai satrauc ziņas par Ķīnas vai Singapūras ekonomikas brīnumaino attīstību, bet Latvijas ekonomikas plauksmi lāgā nejūtam savos maciņos.

 Un tomēr – gada kopējās naudas aspektā veselības aprūpes budžets atgriezies pirmskrīzes skaitļos, jo valdība ar veselības ministri kā tās dzinējspēku atradusi papildu 62,5 miljonus latu veselībai. Vienlaikus šie skaitļi nudien neliekas optimistiski, ielūkojoties 2013. gada budžetā, tie neliekas optimistiski, skatot primārās aprūpes un profilakses virzienus, ko piemirsa atbalstīt šogad un kas budžeta griezumā neliekas atbalstīti nākamgad. Tomēr mans mērķis ir teikt – mēs esam pasaules 46. ekonomika ar visām no tā izrietošajām sekām – nabagāki par Vāciju un Japānu, bet bagātāki par visām bijušajām PSRS valstīm, izņemot Igauniju. Mēs sūkstāmies, vaidam un nīstam savu valdību, nemīlam savu valsti un kritizējam visus latviešus, kas cenšas, rada, virza un dara. Kamdēļ gan mūsos tāds pesimisms un īgnums?

Prokrieviski politiskie spēki ar kaimiņvalsts specdienestu atbalstu ir spēks, kas cenšas padarīt Latvijas sabiedrību vāju, sašķeltu, vīlušos, lai daudzi emigrētu, lai valsts vara un armija paliktu nespējīgas. Tā tiek sagatavota augsne, lai naidīgie spēki šeit varētu realizēt jebkurus mērķus.

Viens no vislētākajiem un vienkāršākajiem veidiem, kā kaimiņvalsts cenšas ietekmēt sabiedrisko domu Latvijā, ir – lasītāju komentāri pie rakstiem interneta vietnēs. Speciālas sabiedrisko attiecību kompānijas vai nolīgti rakstītāji sistemātiski komentē dažādus rakstus. Viņu mērķis ir pēc iespējas negatīvāk izteikties par Latvijas valsti. Nav noslēpums, ka daudzi lasa šos komentārus. Šiem cilvēkiem rodas viedoklis, ka latvieši ir ļoti negatīvi noskaņoti paši pret savu valsti un paši pret sevi kā nāciju. Profesionālo komentētāju mērķis ir radīt priekšstatu, ka lielākā daļa iedzīvotāju Latviju neatbalsta un no šejienes nepieciešams emigrēt. Sabiedrībā rodas negatīva, nihilistiska gaisotne.

Latvijas Ārstu biedrība ir pietiekami aktīva kā presē un televīzijā, tā interneta vidē. Divas trešdaļas mūsu publikāciju veltītas sabiedrības veselības tematikai. Latvijas Ārstu biedrība šogad visvairāk runājusi par kustību nozīmi, cīnījusies pret narkotikām, kā arī alkohola un tabakas pārlieku lietošanu, iebildusi pret pārlieku lielu sāls daudzumu un transtaukskābēm uzturā, kā arī skaidrojusi ar diabētu, hipertensiju, elpošanas slimībām, locītavu slimībām, HIV/AIDS utt. saistītas problēmas. Allaž 15 minūtes pēc Latvijas Ārstu biedrības publikācijas parādās 50–70 vienveidīgu, negatīvu komentāru. Pēc tam – lēnām un mierīgi – komentāri ir dažādi un lielākoties pozitīvi. Es pašlaik neanalizēšu IP adreses, no kurām šie negatīvie komentāri sūtīti, – tas nudien būtu Drošības policijas uzdevums. Tātad – sākumā tiek aizpildīts informatīvais negatīvais lauks, bet tas lauks, kur izsakās vienkāršie interneta lasītāji, – tas ir tik tālu no sākuma, ka pat čaklākajiem komentāru lasītājiem nepietiek pacietības.

Visdīvainākais, ka negatīvu noskaņu rada un uztur Latvijas plašsaziņas līdzekļi. Latvijas Ārstu biedrība katru mēnesi vismaz divas reizes rīko apaļā galda diskusijas. Par cukura diabētu rīkojām divas – vienu latviešu, bet otru – krievu valodā. Uz diskusiju latviešu valodā ieradās divi žurnālisti, uz diskusiju krievu valodā – četri televīzijas operatori ar kamerām, vairāki radiožurnālisti, avīžu reportieri un fotogrāfi. Latviešu televīzija par cukura diabētu šajā dienā nebilda ne vārda, krievu televīzija visur rādīja garus un ieinteresējošus sižetus.

Nav ko gausties. Jāstrādā pašiem. Pasaulē par sabiedrības veselību un ekoloģiju godprātīgi runā tikai ārsti. Politiķi tikai izliekas, parasti imitē interesi.

Ar tiem līdzekļiem, kas ir Latvijas ārstu rīcībā, mēs darām fantastiskas lietas. Manuprāt, rēķinot attiecībā pret patērēto naudu, Latvijas mediķi ir efektīvākie uz zemeslodes. Latvijas Ārstu biedrības valde lepojas ar savu kolēģu veikumu un gatavojas arī nākamgad iestāties jebkura Latvijas ārsta interešu sardzē. Latvijas Ārstu biedrība arī nākamgad darīs visu, lai savas valsts cilvēkus izglītotu, audzinātu, pārliecinātu. Mēs ticam, ka dzīvojam un dzīvosim gudrā, izglītotā, skaistā, zaļā un bagātā valstī.

 

Pēteris Apinis,

Latvijas Ārstu biedrības prezidents