Janvāris un februāris Latvijas Ārstu biedrībā pagājis sertifikācijas zīmē. Ministru kabinets pieņēmis jaunus sertifikācijas noteikumus, kur viss regulēts, kā jau birokrātiem pieņemts. Latvijas Ārstu biedrība kā ar spalvas vilcienu padarīta par birokrātijas citadeli, jo nu viss stingri reglamentēts, noteikts, pierakstāms un saglabājams saules mūžu.

 

Sertifikācija Latvijā ir viena birokrātiska un nejēdzīga padarīšana, jo patiesībā jau neviens nepaliek bez sertifikāta. Drīzāk daža speciālistu sertifikācijas komisija ir pievērusi aci un kādu atzinusi par sertificētu arī tad, kad ne rindiņa zinātniskas lasāmvielas nav lasīta. Savā būtībā esmu pret sertifikāciju kā birokrātisku sistēmu un saglabātu to Latvijas Ārstu biedrībai tikai tāpēc, ka mūsu valstī tā nevis izzustu, bet nonāktu kādas ministrijas pakļautības iestādes pārraudzībā, gluži kā nevienam nevajadzīgais ārstniecības personu reģistrs. Ministrija ir spējīga izdomāt papīru par da jebko, un, pārņemot sertifikāciju, ierēdņi to pārvērstu par farsu un simt veidlapu pildīšanas jomu. 

Cits jautājums ir par to – kas sertificē. Sertificē Latvijas Ārstu biedrība, nevis speciālistu asociācijas. Un patīk vai ne – sertifikācijas komisijas ir tikai un vienīgi Latvijas Ārstu biedrības institūcijas, pat ja tās izveidojušas speciālistu asociācijas. Nekur neviens nepieļaus valstisku funkciju 100 dažādām ļoti atšķirīgām institūcijām, kādas ir mūsu asociācijas. Sākot no lielām un akadēmiskām, beidzot ar mazām un draudzīgām, kur neviens lāgā nezina un neinteresējas, kas par ko atbild. Jo asociācijas amatpersonas darbs ir papildu slogs pēc grūtas ārsta darba dienas, papildu nasta un ieraksts tikai savā personiskajā izdevumu tāmē. 

Latvijas Ārstu biedrība kā sertificējošā organizācija labprāt sadarbojas ar visām asociācijām, respektē specialitāšu īpatnības, bet lēmumus pieņem ne tikai formāli, bet pa īstam. Tāpēc nav iespējams, ka Latvijas Ārstu biedrības Sertifikācijas komisijā strādātu kāds kolēģis, kas nav Latvijas Ārstu biedrības biedrs. 

Pēdējos mēnešos Latvijas Ārstu biedrības individuālo biedru skaits strauji aug. Lai cik tas dīvaini būtu, man kā biedrības amatpersonai pret šo procesu ir duālas jūtas. Kā biedrības vadītājs es priecājos par katru individuālo biedru Latvijas Ārstu biedrības rindās, kā kredītrīkotājs nervozēju – kas notiks brīdī, kad individuālo biedru skaits pārsniegs trīs tūkstošus un nerentabls kļūs žurnāls Latvijas Ārsts. Latvijas Ārstu biedrības individuālie biedri visu gadu saņem žurnālu Latvijas Ārsts mājās. Žurnāla pašizmaksa ir krietni augstāka par biedra naudu, bet īpaši to sadārdzina pasta izdevumi. Biedru skaitam pārsniedzot kritisko, atmaksāt žurnālu ar biedra naudām un reklāmām kļūs neiespējami, un būs jāmeklē papildu finansējums no citiem Latvijas Ārstu biedrības projektiem. 

Latvijas Ārstu biedrība ir nevalstiska organizācija, kas no valsts naudu nesaņem. Naudu nākas gādāt dažādos veidos pašiem, un Latvijas Ārstu biedrība rīko konferences, kongresus, starptautiskus simpozijus, pat Latvijas medicīnas gada balvas pasniegšanu un karjeras dienas, un nevienu no šiem pasākumiem nedrīkst rīkot ar negatīvu bilanci.

Latvijas Ārstu biedrībā biedri ir tikai ārsti. Latvijas Ārstu biedrība allaž ir bijusi un būs demokrātiska organizācija, kur būtiska ir brīvprātīga līdzdalība. Tad kāpēc es tomēr katram ārstam iesaku kļūt par Latvijas Ārstu biedrības biedru (iestāšanās maksa Ls 30, biedra nauda Ls 20 gadā)?

·          Mēs juridiski aizstāvam savus biedrus. 2012. gadā bijām spiesti 8 kolēģus aizstāvēt tiesā, bet daudzus, kas pie mums vērsās, – Veselības inspekcijā.

·          Latvijas Ārstu biedrības biedriem ir mazāka dalības maksa:

  Latvijas Ārstu 7. kongresā – piesakoties līdz 31. maijam, LĀB biedriem Ls 20, pārējiem ārstiem Ls 30;

  starpdisciplinārajās konferencēs (laikus maksājot, LĀB biedriem Ls 10, pārējiem ārstiem Ls 20).

·          Latvijas Ārstu biedrība ir ārstu sertifikācijas institūcija, un Sertifikācijas padomei sākotnēji visās situācijās ir jāuzklausa LĀB biedru viedoklis.

·          Latvijas Ārstu biedrība ir vadošā nevalstiskā organizācija valstī normatīvo aktu iniciatīvu ziņā. Visas likumdošanas iniciatīvas un normatīvo aktu projekti, kas skar medicīnu un sabiedrības veselību, Latvijā tiek skatīti LĀB valdē, un Latvijas Ārstu biedrība 2012. gadā ir sniegusi vairāk likumdošanas iniciatīvu nekā visas pārējās valsts nevalstiskās organizācijas kopā.

·          Latvijas Ārstu biedrība publiski atbild uz jebkuru Latvijas medicīnu nomelnojošu un apmelojošu informāciju. Ieskatieties mūsu mājaslapā www.arstubiedriba.lv!

Latvijas Ārstu biedrība izdod žurnālu Latvijas Ārsts – profesionālu nacionālu medicīnas izdevumu, kurā ir prestiži publicēties un kuru ir vērtīgi lasīt. Žurnāls Latvijas Ārsts ir žurnāls lasītājiem (liela daļa citējamo medicīnas žurnālu ir žurnāli rakstītājiem). Ja man būtu jāizvēlas, es iestātos Latvijas Ārstu biedrībā tikai tādēļ, lai reizi mēnesī sestdienas rītā no pastkastes izņemtu žurnālu Latvijas Ārsts un to pārlasītu gudru sejas izteiksmi vaigā.

Pēteris Apinis