Jaunais – 2013. – gads atnācis ar jaunām rūpēm un bez liekām raizēm, ka pēkšņi valsts izdalīs lielu naudu medicīnai un veselības aprūpei. Ja naudas vairāk nebūs, tad nebūs ko dalīt un nenāksies diskutēt – kam papildu nauda iedota, kam ne. Protams, mums šogad ir pašvaldību vēlēšanas, slimnīcām kaut kas klāt nāks no pašvaldībām, bet primārā aprūpe, kā likums, interesē tikai pašas mazākās pašvaldības – pagastus, bet pagastos vairs vēlēšanu nav. Tomēr mērķtiecīgi būtu visas finanšu prasīšanas aktivitātes veikt līdz maijam, kamēr vēl esošajiem pašvaldniekiem ir vēlme padalīt budžetu.

 

Viedoklis par naudu veselībai svārstās no revolucionārā Valda Kera skatījuma līdz pragmatiskajam un Ingrīdas Circenes viedoklim, kas liecina – pagājušo gadu veselības aprūpei papildus tika 62,5 miljoni jeb vairāk nekā puse no visiem budžeta papildinājumiem, gan jau tiks šogad arī. Klusa cerība jau ir, ka arī valdība pirms pašvaldību vēlēšanām vēlēsies būt labāka un dāsnāka un piedalīs kaut ko veselības aprūpei klāt.

Šā gada lielā aktualitāte medicīnā būs 7. Latvijas Ārstu kongress septembrī. Es aicinu visus izlasīt informāciju un iezīmēt savus laikus. Būtiskākās kongresa laikā būs konferences par vispārmedicīniskiem jautājumiem, piemēram, veselības un tiesībzinātņu sadures punktiem, medicīnas ētiku un sabiedrības veselību. 2014. gadā apritēs 50 gadu Helsinku deklarācijai, kas pašlaik ir galvenais medicīnas ētikas dokuments uz zemeslodes. Jubilejas gadā to gaida jauna nopietna revīzija – klāt nāks sadaļas par audu bankām un cilmes šūnu transplantāciju kā medicīnas ētikas pro­blēmu, joprojām notiek plašas diskusijas par placebo lietošanu pētniecībā. Nudien būtu dīvaini, ja Latvija kā valsts ar augstiem medicīnas ētikas principiem neiesaistītos šajā globālajā diskusijā. Īpaši jau tāpēc, ka atsevišķi drošības iestāžu vadītāji, politiķi un žurnālisti, kas hroniski sirgst ar izglītības vai zināšanu trūkumu, Latvijā visus medicīnas ētikas jautājumus mēģina reducēt līdz aploksnei, kas patiesībā ir tikai un vienīgi ekonomisks jautājums.

Latvijas Ārstu kongresā vēlamies atjaunot diskusiju starp ārstiem un veterinārārstiem. Veterinārārstiem ir mīļš teiciens, ka ārsti ārstējot cilvēkus, bet veterinārārsti – cilvēci. Pārtikas un uztura jautājumi nodoti veterinārārstu rokās – ne velti atbildīgo institūciju sauc Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Veterinārārstiem ir nozīmīgākā Baltijas laboratorija institūtā BIOR. Veterinārārsti turklāt izraksta vairāk nekā 2/3 visu antibiotiku, bet pasaulē – tuvu pie 90%. Visi lopi, zivis un putni, kas tiek audzēti zemeslodes septiņu miljardu iedzīvotāju uzturam, ikdienā tiek baroti ar antibiotikām, turklāt bez jebkādas antibakteriālās rezistences kontroles. Pienācis laiks, kad abām nozarēm ir kopējas sarunu un diskusiju tēmas.

Vēl Latvijas Ārstu kongresā vēlamies runāt ar aptiekāriem un farmaceitiem par zāļu tirgu Latvijā, par zāļu pieejamību un nepieciešamajām izmaiņām likumdošanā, ko būtu nepieciešams veikt, lai novērstu monopolu vertikālo integrāciju uzņēmēju rokās, lai zāļu cenas nebūtu astronomiskas, salīdzinot ar citām valstīm.

Zāļu pieejamība cieši saistīta ar veselības ekonomikas jautājumiem, kam arī kongresā veltīsim atsevišķu konferenci. Pēdējos gados radītas vismaz četras milzu darba grupas, lai radītu jaunu ekonomisku revolūciju veselības aprūpē. Patiesībā visas šīs darba grupas ir viena vai otra piegādātāja vai ražotāja inspirētas, bet nereti – vienkārši kādas farmaceitiskas kompānijas interesēs.

Latvijas Ārstu kongresā piedalīsies studenti un rezidenti – abas universitātes solījušas nākamajiem ārstiem dot brīvdienas apmācību procesā, lai viņi iepazīst savu nākamo korporatīvo vidi un tās izcilākās personības. Ārstu biedrība cer, ka dažādos veidos izdosies piesaistīt jaunos ārstus Ārstu biedrībai un palīdzēt viņiem integrēties Latvijas medicīnā. Pašlaik dažos rajonos nav neviena jauna ārsta, nemaz nerunājot par jauniem ģimenes ārstiem Latvijas laukos.

Lasiet šogad Latvijas Ārstu! Žurnāls ir mainījies, arī tā dizains un iekārtojums. Visam mums vietas nepietiek, tāpēc plašāku informāciju par to, kas, kad, kur notiek, ir noticis vai notiks, aicinām lasīt Latvijas Ārstu biedrības mājaslapā www.arstubiedriba.lv.

Mēs ticam, ka 2013. būs zināšanu, varēšanas, spēju un veiksmes gads.

Pēteris Apinis,

Latvijas Ārstu biedrības prezidents