Vieta, kur šķiet cilvēku bendēšanai ar tabakas dūmiem nav nekāda sakara– Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija. Grozot likumu „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” Saeimas komisija, Finansu ministrijas balstīta, ieteikusi un Saeima 1. lasījumā jau nobalsojusi, ka Latvijā par prioritāru nozari atzīstama „ tabakas izstrādājumu ražošana (NACE C12)”. Tiesa, šobrīd tabakas izstrādājumus Latvijā legāli neražo (un kopš Linda Mūrniece– Abu Meri vairs nav Iekšlietu ministre, to, šķiet, neražo arī policijas piesegtās nelegālās ražotnēs).

Tā klusītiņām to tabaku dabūt iekšā caur nodokļu likumiem, paredzot nodokļu atlaides eventuālajiem tabakas ražotājiem. Klusītiņām pacīnīties par nodokļu atlaidēm tabakas ražotājiem nevis kokrūpniekiem, mežizstrādei. Klusītiņām priekšvēlēšanu gaisotnē nozīmē tikai un vienīgi– „par nelielu, bet taisnīgu samaksu”. Priekšvēlēšanu kampaņai vajag naudu, bet nauda taču nesmird. Šoreiz smird gan– pēc tabakas, bet patiesībā– pēc gangrēnas. Jūs esat oduši kā smird gangrenozi puvuša kāja? Pagājušajā 2012. gadā Latvijā tika amputētas vairāk nekā 1000 kājas, 90% no tām tabakas dēļ.

Es vēršos pie Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja Jāņa Reira:

– Jūs esat redzējis, kā cilvēks mirst no insulta? Vai no plaušu vai kuņģa vēža? Es Jūs aizvedīšu nelielā ekskursijā uz Austrumu slimnīcas onkoloģisko klīniku. Liela daļa šo pacientu ir smēķēšanas upuri, bet viņus smēķēšanai piesaistīja tabakas industrijas dāsni apmaksātie lobiji un reklāmspeciālisti. Tie paši, kas Jūsu vadītajā komisijā ierosināja dot nodokļu atlaides tabakas rūpniecības attīstībai Latvijā. Vai tik Jūs savulaik nebijāt Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs, kas godprātīgi cīnījās pret smēķēšanas ļaunumu?

Pēteris Apinis

Latvijas Ārstu biedrības prezidents