Neuzticības izteikšana Ingrīdai Circenei ir tikai neliels starpposms starp neuzticības izteikšanu Ilzei Viņķelei (jau noticis fakts) un neuzticības izteikšanu Andrim Vilkam.
Lieta tā, ka jebkuram, kas gatavojas pašvaldību vēlēšanām ir būtiski uzbrukt «Vienotības» ministriem, kas tomēr ir daudz atpazīstamāki, ietekmīgāki vai vismaz sekmīgāki par saviem koalīcijas kolēģiem.
Īpašs šis gadījums ir tādēļ, ka neuzticības izteikšanu Ingrīdai Circenei organizēja viņas formāli partijas biedrene, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas ilggadējā prezidente un faktiskā līdere Sarmīte Veide tieši «Vienotības» kongresa priekšvakarā. Ilgus gadus veltīgi centusies kļūt par ministri vai vismaz ministra kandidāti, Sarmīte Veide šobrīd iezīmē sevi pārējiem partijas biedriem ar savu kolēģu rokām. Protams, viņa pati nav neuzticības paudēja – šos vārdus viņa ielikusi mutē pašreizējam Latvijas Ģimenes ārstu prezidentam, ventspilniekam Paulam Princim mutē.

Par jaunajiem MK 1046 noteikumu grozījumiem šonedēļ sprieda arī Latvijas Ārstu biedrība, un uz diskusiju ieradās arī Ingrīda Circene. Man bija gods noklausīties tiešām saturīgu diskusiju par izmaiņām ģimenes ārstu finansēšanā un kvalitātes prasībām starp ministri un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidenti Līgu Kozlovsku. Rezultātā Latvijas Ārstu biedrība sniegusi ministrijai savus priekšlikumus, kas ir ievērojamā opozīcijā ministres viedoklim, taču šīs nesaskaņas nudien var atrisināt sarunās vai konceptuālos rēķinos.
Vai es varu uzlikt roku uz sirds un apgalvot, ka man pašam tīk  vai pilnīgi netīk jaunie kvalitātes kritēriji? Manuprāt, iecere kā vienmēr ir labāka par piedāvāto izpildījumu, vai krievu klasiķa Viktora Černomirdina vārdiem «Hotjelji kak lučše, polučilosj kak vsegda» (Gribējām kā labāk, sanāca kā vienmēr, kriev.). Proti, jaunie kvalitātes kritēriji ir pārlieku birokratizēti. Viss ģimenes ārstu dienesta darbs ir pārāk birokratizēts un ģimenes ārstam vismaz divas trešdaļas darba laika aizņem papīru aizpildīšana. Un te ir virkne iemeslu lai aktīvi paustu savu viedokli, lai risinātu problēmas, lai pieprasītu ierēdņiem aktīvu darbu birokrātijas mazināšanā.
Diskusijas nevar būt, ja viena sarunu puse «atlaiž» otru, kā šoreiz rīkojās Latvijas Ģimenes ārstu asociācija savas līderes privāto interešu vadīta. Šobrīd uzstādījums varēja būt– Latvijas medicīnai finansējums ir pārlieku mazs. Šādā gadījumā Ģimenes ārstu asociācijas līderei vajadzēja nostāties vienās pozīcijās ar Ingrīdu Circeni, kura arī cīnas par lielāku finansējumu. Līdz šim Ingrīdas Circenes darbība ir bijusi enerģiskāka, profesionālāka un racionālāka par Sarmītes Veides veikumu – man nākas tomēr atzīt, ka 2012. gadā veselības finansējums papildus saņēmis 62.2 miljonus latu. Tiesa nākamā gada nauda iebudžetēta plāni.
Es lāga neticu, ka «Vienotība» novērtēs Sarmītes Veides aktivitāti ar augstāku vietu Rīgas vēlēšanu sarakstā vai tauta – ar pozitīvu vērtējumu vēlēšanās. Tomēr ģimenes ārstu asociācijas enerģiskai rīcībai vajadzētu pievērst Saeimas un valdības skatu veselības aprūpes finansējumam kopumā.

 

www.apollo.lv
2012. gada 1. decembris