Valsts un pašvaldību budžets kopā saucas konsolidētais budžets. Nav atsevišķa nabagā valsts un bagātā Rīgas budžeta. Naudas valstij un pašvaldībām kopā ir tieši tik, cik tiek savākts no nodokļiem un nodevām. Vēl var aizņemties, bet tas ir uz nākotnes nodokļu rēķina. Rīgai iepērkot divkārt pārmaksātus trolejbusus, pensijas būs mazākas, un nebūs algu pielikumi policistiem, medicīnas māsām un skolotājām.

Kāds Sēlijas puisis pārdeva visu no senčiem mantoto mežu un par sagādāto naudu nopirka Hummer automašīnu. Tiesa, viņam nepietika naudas benzīnam lai aizdzītu dārgo pirkumu mājās, kur nu vēl lai to ekspluatētu. Līdzīga situācija mums šodien Rīgā– mums nepietiek naudas pensiju indeksācijai, skolotāju algām, medicīnas māsas saņēm algu zem iztikas minimuma, mums nav nauda ugunsdzēsības tehnikai un Rīgas pils muzeju dārgumu evakuācijai. Toties mums vajag trolejbusus kā Hummer– kondicionierus un pasažieru skaitītājus, monitorus un video novērošanu, ģeneratoru– ja nu šis 18 metru garais trolejbuss nolems braukt kaut kur bez elektrības, vienkārši ar dīzeļdegvielu. Šāds trolejbuss maksā tieši divkārt dārgāk par bāzes modeli un četrreiz dārgāk par līdzīgu Baltkrievijas trolejbusu (tiesa, baltkrievi nespēj piedāvāt ģeneratoru, monitorus un citas fīčas).

Nu labi– ja ticam Rīgas domnieka Pētera Viņķeļa rakstītam, varbūt te jāierēķina „Saskaņas centra” leģendārie nekaunīgie 20% otkati?”. Kaut arī nav norādīta procentu skaitīšanas metodika, jādomā, ka te domāti 20% virs summas, nevis 20% iekļauti summā. Rēķinot, ka viena trolejbusa cena ir 568 tūkstoši latu, šādi „leģendārie nekaunīgie 20% otkati” ar dažādām metodikām būtu 94.6 tūkstoši vai 113.6 tūkstoši. Bet, ja te mēs runājam par 125 trolejbusiem, tad summa attiecīgi ir 11.8 miljoni vai 14.2 miljoni? Es, protams, neticu, ka mūsu Rīgas saimnieki ir tik zaglīgi, bet tad nu viņus jāsalīdzina ar Sēlijas puisi un viņa Hummer– valstij un budžetam ir reālas grūtības, bet mums lūk gribas trolejbusus ar elektronisko pasažieru skaitīšanu un kondicionieri.

Jautājums ir– kāpēc vispār Rīgai visu laiku jāiegādājas jauni transporta līdzekļi, ja nedaudz nobrauktie pēc tam jāpārdod Tallinai (iepriekšējie trolejbusi tika pārdoti Tallinai par salīdzinoši ļoti lētu cenu) vai privātpersonām, kas tos par dārgu cenu izīrē Rēzeknei?

Latvija ir izveidota nevis par valsts centralizētas varas valsti, bet par pašvaldību valsti. Paskatieties – premjers saņēmis gadā 23 tūkstoši latu, bet Nils Ušakovs kā Rīgas mērs (kopā ar ienākumiem no Rīgas brīvostas) 54 tūkstošus latu. Premjers taupa katru latu, bet Rīgas pilsēta iepērk jaunus trolejbusus par miljoniem. Cilvēkiem patīk jaunie tramvaji un trolejbusi, bet skaidrs, ka tie nopirkti par neadekvāti lielu naudu, par nodokļu maksātāju naudu, brīdī, kad vienkāršām zālēm bērniem līdzekļu nepietiek.

Pēteris Apinis, ārsts