1. Kāpēc pēdējā laikā tik daudzi cilvēki slimo ar vēzi?

2. Vai konkrētas negatīvas emocijas pārvēršas konkrētās slimībās?

(ātras dusmas, piemēram, ietekmē spiedienu utml.)

3. Vai pozitīvās afirmācijas (Es esmu vesela) strādā – vai ar to palīdzību iespējams uzturēt savu veselību?

4. Kādas vēl “domu spēka” metodes varat ieteikt, lai ārstētos vai uzlabotu veselības stāvokli?

 

Latvijā iedzivotāji kopš 1990. gada dzīvo vidēji par 8.5 gadiem ilgāk, tātad nenositas satiksmes nelaimes gadījumos, tiek izglābti pēc infarkta, ir ievērojami zemāka bērnu mirstība. Tātad– iedzīvotāji noveco un sagaida savu vēzi. Katru mīļu brīdi cilvēka organismā rodas desmitiem tūkstošu šūnu ar izjauktu ģēnētisku kodu, kas var kļūt par vēža iemeslu, bet organisms šīs šūnas savlaicīgi atklāj un iznīcina. Tomēr pienāk kāds brīdis, kad organisms nav pamanījis šādu ļaunumu sevī un vēža šūnas sāk vairoties. Ir pieņēmums, ka katrs cilvēks sagaida savu vēzi, ja vien nav nomiris ar kādu citu kaiti.

Pēdējos divdesmit gados vēzis vairs nav obligāti mirstama kaite. Ja savulaik Talsu ielas onkoloģisko dispanseru varēja uzskatīt par mirstamo māju, un vēža slimnieki nomira gada, divu laikā, tad tagad lielākai daļai vēža slimnieku ir iespējas nodzīvot 5–10 gadus, bet tiem, kam vēzis atklāts savlaicīgi– pilnībā izārstēties no šīs slimības un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Līdz ar to visi tie, ko veiksmīgi ārstē, bet kas turpina atrasties šaisaulē, rada iespaidu, ka vēža slimnieku ir vairāk. Bez tam mūsdienās vēzi tiešām diagnosticē ātrāk un izārstēšanās iespējas ir ievērojami lielākas. Fantastiskas iespējas diagnostikā devušas radioloģiskās izmeklēšanas metodes– datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse, pozitronu emisijas tomogrāfija. Vēl manā jaunībā par vēzi mēs galvenokārt uzzinājām jau operācijas laikā.

Ir trīs problēmas mūsdienu Latvijā, kas ievērojami palielina vēža slimnieku skaitu. Pirmā ir smēķēšana– vismaz 2/3 priekšlaicīgu vēžu nāk no smēķēšanas vai pasīvās smēķēšanas. Otrā ir lieks svars. Resniem un mazkustīgiem cilvēkiem vēzis pienāk daudz ātrāk. Trešā ir ķimizācija, kur vēlos izcelt sadzīves ķīmiju virtuvē, veļas mašīnā, tualetē, sienas krāsās, kā arī kosmētikā. Visa šī ķīmija uz rokām vai sejas noteikti paātrina pirmo vēzi. Pasaulē lielpilsētās ir daudz sliktāks gaiss, milzīgos ķīmijas kompleksos daudz kaitīgāka vide, uzturs ir daudz ķimizētāks, tā ka iespējas saslimt ar vēzi palielina arī citi ārējie faktori.

Nekādas „domu spēka” metodes onkoloģijā nav un nevar būt. Raksti par to ir cilvēku maldināšana, kas zināmai daļai cilvēku novērš domas no nepieciešamības rūpēties par savu veselību. Bet, ja nu man lūdz pateikt kaut ko par „domu spēku”, tad esiet tik stipri, lai nevienam neļautu smēķēt savā klātbūtnē, un neļaujiet smēķēt neviena cita cilvēka klātbūtnē, kas nevar varmāku– smēķētāju aizdzīt. Otrkārt, mīļās meitenes! Ja Jums ir pāri par 40 gadiem, Jums daudz svarīgāks par personisko kosmetologu un frizieri ir personīgais ginekologs ne retāk kā reizi gadā. Ja Jums pienāk lapiņa ar uzaicinājumu apmeklēt ginekologu un veikt citoloģiskus izmeklējumus vai pārbaudīt krūšu dziedzerus, tad „domu spēks” nozīmē šīs profilaktiskās pārbaudes veikt. Un treškārt– „domu spēks” nozīmē aizdzīt savu laulāto vai nelaulāto draugu reizi gadā pie urologa.

Pozitīvā afirmācija vislabāk strādā, ja Tu tici savam ārstam, vislabāk– ģimenes ārstam. Ja Tu netici savam ārstam– ģimenes ārstu var nomainīt uz tādu, kam Tu tici.

 

Pēteris Apinis