Ja cilvēks lasa „Dienu”, viņš pazīst burtus. Ja viņš pazīst burtus, viņš zin, ka smēķēšana ir kaitīga. Vēl vairāk – viņš zin, ka smēķēšana saīsina cilvēka mūžu, noved pie vēža plaušās, lūpās, kuņģī, aizkuņģa dziedzerī, prostatā vai olnīcās, viņš zin, ka smēķētājiem ātrāk pienāk infarkts un insults, ka smēķētājiem ātri izkrīt zobi, ievērojami samazinas dzimumtieksme. Smēķētājs zin, ka viņam tiks nogriezta kāja, ja vien viņš no vēža lielās mocībās nenomirs ātrāk.

Lasītprotošs smēķētājs zin, ka viņš kaitē apkārtējiem, ka smēķējot savā istabā viņš patiesībā ir sava dzīvesbiedra un savu bērnu slepkava, jo saīsina viņu dzīvi.

Ja smēķētājs nelasa „Dienu”, bet tomēr prot lasīt, lielāko daļu no šīs informācijas viņš var izlasīt uz cigarešu paciņas. Būtu jau pamācoši katru smēķētāju (īpaši 15–18 gadu vecumā) aizsūtīt uz patologanatomisko nodaļu un piespiest piedalīties sekcijā, kur smēķētājs varētu apskatīt cita smēķpašnāvnieka plaušas, bet tas nav tik vienkārši – visiem ap sekciju galdu nepietiks vietas.

Tādēļ es „Dienas” lasītājiem nestāstīšu par smēķēšanas kaitīgumu un šī ļaunuma izplatību Latvijā, tikai atkārtošu FINBALT pētījuma atziņu – smēķētāju skaits pieaug 14–17 gadīgo meiteņu grupā, kuras visai drīz būs nākamās māmiņas un ar savu smēķēšanu grūtniecības laikā savam bērnam novēlēs smagas sirds asinsvadu, asins vēža vai elpošanas orgānu slimības.

Kādai būtu jābūt valsts politikai smēķēšanas ierobežošanā? Pirmkārt, ekonomiskai – jāierobežo kontrabanda, jāceļ akcīzes nodoklis tabakas izstrādājumiem. Latvijā iedzīvotāji gadā nosmēķē aptuveni 400 miljoni latu, tas ir gandrīz tikpat, cik valsts tērē medicīniskiem pakalpojumiem. Liela daļa no tabakai tērētās naudas aiziet kontrabandas cigaretēs, par ko nekādi nodokļi netiek maksāti. Cīņa pret kontrabandas cigaretēm un nelegālām tabakas fabrikām notiek kusli (lai neteiktu – nekā). Uz robežas tiek noķerti tantuki ar cigarešu paciņām apakšbiksēs, bet pāri ripo autofurgoni, piekrauti ar kontrabandas cigaretēm. Visi zin parādīt, kurā Centrāltirgus spīķerī tiek glabātas kontrabandas cigaretes vietējai tirdzniecībai, bet nekad to nezin organizētās noziedzības apkarotāji. Paši policisti zin stāstīt, ka atkal Latvijā uzradušies cigarešu nelegālie ražotāji, bet nopietna vadības pieseguma dēļ nekādas darbības pret šo rūpalu nenotiek.

Tabakas izstrādājumu tirdzniecība ir jāapkaro ne tikai nelegālajā, bet arī legālajā segmentā. No 170 pērn Latvijā ugunsgrēkos dzīvi sadegušajiem vismaz trešdaļa šo ugunsgrēku izraisījuši smēķējot (parsti gultā dzērumā). Tātad 60 līķu uz tabakas tirgotāju sirdsapziņas. Vismaz trešdaļa no dzīvojamo māju ugunsgrēkiem ar lielām sekām (Latvijā >300 gadā) ir smēķēšanas sekas. Vismaz puse no mežu ugunsgrēkiem ir nomesta izsmēķa sekas. Latvijai ir vairākkārt jāpaaugstina tabakas izstrādājumu akcīzes nodoklis, neatkarīgi no Finanšu ministrijas Netiešo nodokļu departamenta darbinieku koruptīvi sirdīgās pretestības. Šobrīd Latvijā cigaretes maksā vismaz 6–8 reizes lētāk nekā Norvēģijā vai Lielbritānijā. Vismaz bērnu vecumā cena ir ļoti nozīmīgs factors – iegādāties cigaretes vai ne.

Būtiskais Latvijas valsts stratēģiskais jautājums ir aizsargāt bērnus un jauniešus no smēķēšanas. Tas, kas nav smēķējis līdz 21 gada vecumam, praktiski nekad nekļūst par smēķētāju. Smēķēšana ir atkarība, kas vieglāk izveidojas nenobriedušas nervu sistēmas – augšanas vecumā. Tādēļ tabakas industrijas darbība ir virzīta tieši uz jauniešu piesaisti smēķēšanai.

Latvijā ik gadu tabakas lietošanas dēļ bojā iet 5500 cilvēku, bet tabakas lietošana pakārtoti (veicina saslimstību ar sirds asinsvadu slimībām un dažādas lokalizācijas vēzi) saīsina dzīvildzi vēl 50 000 Latvijas iedzīvotāju. Visbīstamākā tendence, kas vērojama Latvijā ir lielais smēķētāju īpatsvars skolnieku, īpaši meiteņu vidū. Pasaules Veselības organizācijas pētījumi liecina, ka bērnu smēķēšanu visefektīvāk samazina strauja tabakas uzstrādājumu cenu celšanās (ko panāk, strauji paaugstinot akcīzes nodokli) un tabakas izstrādājumu pieejamības samazināšanās (atļaujot tabakas tirdzniecību tikai specializētos alkohola un tabakas veikalos vai nodaļās).

Būtiskākie likumdošanas jautājumi. Nav lielāka noziedznieka par pieaugušo, kas palīdz bērniem iegādāties cigaretes. Veikalnieks, kas pārdod bērnam cigaretes vai lādzīgs onkolis, kas tās nopērk par puišeļa naudu un puišelim nodod – kā viens tā otrs ir noziedznieki, kas sodāmi ar cietu likuma bardzību – līdz pat administratīvam cietumsodam.

Noziedzīga ir smēķēšana bērna klātbūtnē. Astma, plaušu iekaisums, sirds un asinsvadu mazspēja, agrīna leikoze ir tikai daļa no slimībām, kas rodas bērnam no vecāku smēķēšanas viņa klātbūtnē. Mani neaizkustina tabakas industrijas krokodila asaras, kas paģērē – savā mājā vecāki drīkst apdūmot bērnu cik grib, jo tas ir viņu privātīpašums. Arī privātīpašumā nedrīkst bērnu sist, seksuāli izmantot, psiholoģiski vardarbīgi mocīt. Arī smēķēšana ir vardarbība pret bērnu.

Ja pieaudzis cilvēks pamatā vienmēr var izvēlēties, vai atrasties smēķējošas personas tiešā klātbūtnē, vai ne, tad bērnam līdz zināmam vecumam šādas iespējas nav vispār. Latvijas Ārstu biedrība iesaka Bērnu tiesību aizsardzības likumā 48. panta 1. daļu papildināt ar šādu trešo teikumu: “Smēķēšana bērna, tai skaitā nedzimuša bērna, klātbūtnē uzskatāma par fizisku vardarbību pret bērnu un nodara bērnam fiziskas ciešanas”. Šādu grozījumu pieņemšana būtu reāls solis gan Latvijas bērnu veselības profilaksē, gan arī tādu starptautisku dokumentu kā ANO Bērnu tiesību deklarācija (2. princips ) un ANO Konvencija par bērna tiesībām (24. panta 3. daļa ) noteikumu tālākā iedzīvināšanā un realizēšanā. Lai šos principus iedzīvinātu, Latvijas Ārstu biedrība iesaka par smēķēšanu bērna vai grūtnieces klātbūtnē (vai ja smēķē grūtniece) uzlikt naudas sodu no simt līdz divsimt piecdesmit latiem vai piemērot administratīvo arestu uz laiku līdz piecām diennaktīm, bet atkārtotu pārkāpumu gadījumā – lielāku naudas sodu un lielāku administratīvo arestu.

Veselu likumdošanas kompleksu Latvijas Ārstu biedrība ir izstrādājusi, lai bargi sodītu tos, kas piedāvā bērniem smēķēt, kas sagādā (pārdod, nopērk kā starpnieki) bērniem cigaretes. Bērns nekad nevar dabūt cigaretes pats, ja kāds pieaugušais nav viņam palīdzējis pie tām tikt. Un šis pieaugušais ir nelietis, kas par to sodāms. Attieksmei pret tabakas ražotājiem un tirgotājiem ir jābūt kā pret slepkavām, jo viss viņu bizness ir citu cilvēku ciešanas un nāve.

 

1 ANO Bērnu tiesību deklarācijas 2. princips: Bērnam ar likumu un citiem līdzekļiem jānodrošina īpaša aizsardzība, kā arī jārada iespējas un labvēlīgi apstākļi veselīgai un normālai fiziskai, intelektuālai, tikumiskai, garīgai un sociālai attīstībai brīvības un cieņas apstākļos. Pieņemot šai nolūkā likumus, galvenajam jābūt bērna interešu vislabākās nodrošināšanas apsvērumam.

11 ANO Konvencijas par bērna tiesībām 24. panta 3. daļa: Dalībvalstis veic visus efektīvos un nepieciešamos pasākumus, lai likvidētu tradicionālo praksi, kas negatīvi ietekmē bērnu veselību.

 

(01.06.2012.)