Rakstīt ievadvārdus žurnālam, kura sūtība ir apšaubīt mediķu viedokli, nav Ārstu biedrības prezidentam viegls uzdevums. Vācijā un Anglijā katru gadu esmu iegādājies vismaz dažas grāmatas ar intriģējošiem virsrakstiem par to, ka ārsti melo, ka mediķi Jums nepasaka visu, ka zāļu kompānijas valda pār pasauli utt.

Dažreiz šādas literatūras pasūtītājs ir redzams, dažkārt ne. Tipiskie argumenti šāda veida literatūrā ir atsevišķi gadījumi, kad cilvēks spontāni izārstējas no vēža tad, ja nelieto ķīmijterapiju vai staru terapiju. Es ticu šādiem gadījumiem, un atzīstu, ka šobrīd medicīna visu par vēzi vēl nezina, bet zinātne ir uz pareizā ceļa. Ja šobrīd uz pierādījumiem balstīta medicīna apgalvos, ka ar konkrētu medikamentu iespējas izdzīvot ir ievērojami lielākas nekā lietojot „placebo” (tas ir– nelietojot neko), tad es tomēr nozīmēšu ķīmijterapiju un starus.

Ārstu biedrības uzdevums ir būt par tulku: tulkot ārstiem to, ko teikusi valdība, valdībai iztulkot pašsaprotamas lietas par veselību un medicīnu, tautai skaidrot par slimību prevenciju un profilaksi. Parasti Latvijā nekas jauns nav jāizgudro– būtiskos viedokļus jau ir paudusi Pasaules Veselības organizācija vai bagāto Eiropas valstu zinātnieki.

Nozīmīgākais informācijas saņēmējs ir tauta. Ilgus gadus valdīja uzskats, ka ārsti nav ieinteresēti sabiedrības veselībā, jo esot ieinteresēti slimības ārstēšanā. Pēdējo divdesmit gadu pieredze liecina pretējo.

Uz zemeslodes ārstu biedrībām Pasaules medicīnas asociācijas (WMA) vadībā ir vadošā nevalstiskā sektora loma cīņā pret smēķēšanu, alkohola pārmēra lietošanu, narkotiku izplatību, lieko svaru, mazkustību, sāls un cukura pārmērīgu lietošanu utt. Bez tam nacionālās ārstu biedrības ir reālie līderi cīņā pret vides piesārņošanu uz zemeslodes. Kopumā ārstu biedrībām ekoloģijas jautājumu risināšanā ir lielāka nozīme nekā visām Zaļajām partijām kopā. Ārstu organizācijas šobrīd ir līderi cīņā pret zemeslodes sasilšanu.Ārstu organizāciju būtiskā loma ir korektas informācijas izplatīšanu par veselības saglabāšanu, savlaicīgu diagnostiku, modernu ārstniecību, pareizu rehabilitāciju, kā arī ekoloģiju, tīru vidi, sabiedrības mentālo un fizisko veselību.

Minēšu piemēru par vakcināciju. Ārstu biedrības Eiropā un pasaulē vakcināciju atbalsta un proponē. Iemesls runāt par vakcināciju mūsdienās ir cīņa starp vakcinācijas aizstāvjiem un pretiniekiem. Vakcīnu izplatīšanu un tirdzniecību veic gan ražotāji, gan vairumtirgotāji, taču tie Eiropā ir ieinteresēti galvenokārt vienā pircējā– valstī vai valsts intereses pārstāvošā infekciju kontroles centrā. Šis valsts pārstāvis ir ja ne vienīgais, tad lielākais pircējs noteikti, un viņa izvēli nosaka profesionalitāte vai sīka merkantila ieinteresētība. Savukārt ražotājs vai vairumtirgotājs, kam izdevies pārdot savas vakcīnas, pēc darījuma vairāk vai mazāk zaudē interesi par vakcinācijas tālāko gaitu.

Līdz ar to vakcinācijas aizstāvjus Eiropā pārstāv interesi zaudējuši tirgotāji vai savu godkāri un finansiālo interesi realizējuši birokrāti. Kā viens tā otrs nav gatavs korekti un moderni aizstāvēt vakcinācijas nepieciešamību plašākām tautas masām. Vēl vairāk– pēc noslēgtā darījuma starp tirgotāju un valsti, abas puses vairs nav ieinteresētas liekos tēriņos. Savukārt profesionāļiem– ārstiem un sabiedrības veselības speciālistiem nav pietiekama finansējuma, kas ļautu plaši popularizēt vakcināciju, bet nereti– nav arī motivācijas.

Masu mēdiji Eiropas telpā nepublicē tekstus par nepieciešamību vakcinēties– šie teksti nesatur presei nepieciešamo sensāciju. Toties prese nekavējoties apraksīs un plaši apzelēs vienīgo vakcinācijas komplikāciju.

Vakcinācijas popularizēšana notiek ar coppy paste metodi– viens kopē no otra, pie tam kā argumentus izmanto novecojušus un neinteresantus pētījumus. Pat tad, ja vakcinācijas aizstāvji savu oponentu sniegtās ziņas nosauc par mītiem, tad atspēkojumi ir šie paši coppy paste tekstiņi. Savukārt vakcinācijas pretinieki mēdz savās kampaņās iesaistīt populāras mūzikas grupas.

Tieši tikpat daudz diskusiju ir par dzemdes kakla vēža un krūts dziedzera vēža skrīningu, par nepieciešamību atbrīvoties no smēķēšanas kaitējuma utt.

Latvijas Ārstu biedrība jautājumos par veselību ieņem radikālāko pozīciju, piemēram, dodot uzstādījumu, ka Latvijai jābūt no tabakas dūmiem brīvai valstij jau 2020. gadā, aizliegt smēķet jebkura cita cilvēķa klātbūtnē, atzīt smēķēšanu bērna klātbūtnē par vardarbību pret bērnu. Līdz ar to Veselības ministrija izrādās vidū starp tabakas ražotājiem un Latvijas Ārstu biedrību, bet tabakas likumdošanu nosaka ministrijas priekšlikumi. Latvijā nav iedomājama smēķēšana sabiedriskās vietās, restorānos, kafejnīcās utt. Es ticu, ka dažu gadu laikā cilvēki nespēs iedomāties uzsmēķēt bērnu vai grūtnieču klātbūtnē.

Ievērojams ierocis ārstu rokās var būt tikai un vienīgi arguments par veselības jautājumiem kā „augstākā patiesība”. Tas nozīmē, ka ārstu biedrības paziņojumiem ir jābūt ļoti korektiem un godīgiem. Cilvēkiem ir jāsaprot, ka milzīgajā bulshit informācijas plūsmā Ārstu biedrība balstās uz pierādījumiem balstītu informāciju, kas nav ietekmējama no farmācijas industrijas un valdības.

Jaunā žurnāla iznākšana nozīmē diskusiju starp ārstu un žurnālistu. Es aicinu žurnālu nepakļauties uzturbagātinātāju un ražotāju merkantilajām interesēm un nekļūt par netīras naudas vergu. No visiem uzturbagātinātājiem saviem pacientiem varu ieteikt tikai un vienīgi zivju eļļu ar Omega 3 un Omega 6 taukskābēm, un arī tikai kungiem virs 45 un dāmām virs 55 gadiem. Visu citu, kur tabletētā formā mums iesaka ēst dažādu augu ekstraktus, lapas un saknes, dažādus minerālus un sāļus, vajadzētu labāk nomainīt ar korektu, sabalansētu un veselīgu, Latvijā ražotu ēdmaņu, vislabāk no ekoloģiski tīrām saimniecībām. Lasītājiem es novēlu– daudz skriet, peldēt, braukt ar riteni, elpot svaigu meža gaisu, savā mājā, savā glāzē un sev uz šķīvja nepieļaut sāli un cukuru, no taukiem izvēlēties zivju taukus un olīveļļu, lietot daudz saknes, dārzeņus, škiedrvielām bagātas ēdmaņas, daudz mazāk dzert alkoholu, kā arī pilnīgi nesmēķēt– ne pašam, ne citu izelpotus dūmus. Tad mums neskādēs žurnāls par veselību, kaut pretenciozi noskaņots apkarot mediķu viedokli.

Ar cieņu,

Pēteris Apinis,

Latvijas Ārstu biedrības prezidents