Šis ir mans personisks aicinājums Jums apmeklēt Latvijas Ārstu biedrības 6. starpdisciplināro konferenci 29. novembrī plkst. 9.00 Rīgas Stradiņa universitātes aulā.

Pirms 8 gadiem, 2006. gadā pārņemot Latvijas Ārstu biedrības vadību, biju iecerējis to veidot par nozīmīgāko profesionālo organizāciju valstī, kur liela nozīme būtu ārsta tālākizglītībai, zināšanām, prasmēm, pieredzei. Mans mērķis bija rast metodi, kā ārsti savā starpā šīm zināšanām un pieredzi mainīsies, augot un izglītojoties Latvijas pacientu labā.

No Vācijas Ārstu kameras pārņēmu starpdisciplināro konferenču ideju. Vācieši to rīkoja vienreiz gadā, janvārī trīs dienas runājot par būtiskām medicīnas jomām. Šīs konferences Berlīnē apmeklēja galvenokārt galvenie ārsti, funkcionāri, kameras amatpersonas, trešajā rindā sēdēja arī Vācijas ministrs, bet aiz viņa – Vācijas federālo zemju ministri un funkcionāri. Labākie lektori no visām Vācijas universitātēm kā ar karotīti viņiem lēja zināšanas mutē. Biju sajūsmā par to, cik daudz cilvēks var jauna uzzināt vienas dienas laikā.

Starpdisciplinārās konferences sestdienās kļuva par Latvijas Ārstu biedrības zīmolu. Sākotnēji varbūt tās tika uzņemtas ar neticību vai neizpratni, bet ātri kļuva populāras, nozīmīgas lektoriem un pievilcīgas klausītājiem. Sākotnēji rīkojām tās Rīgā, bet nu jau piekto gadu vismaz divas konferences gadā rīkojam citās pilsētās – esam rīkojuši šīs konferences Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Ventspilī, Valmierā, Jēkabpilī, Cēsīs.

Tagad pienācis brīdis man atskaitīties par astoņos gados paveikto. 28. novembrī notiks Latvijas Ārstu biedrības atskaišu un pārvēlēšanu konference. Vēlēsim prezidentu, viceprezidentus, valdes locekļus, komisiju, arodtiesu, LĀB padomju locekļus. Bet 29. novembrī es Jūs aicinu uz mīļoto alma mater – Rīgas Stradiņa universitātes aulu – uz starpdisciplināro konferenci, ar kuru vēlos Jums pateikties par sadarbību un sapratni šo 8 gadu laikā.

Šoreiz konferences lektorus esmu izvēlējies pats. Pirmkārt, esmu aicinājis divus savus draugus – Otmāru Kloiberu un Leonīdu Eidelmanu. Pasaules Ārstu aociācijas ģenerālsekretārs profesors Otmārs Kloibers pašlaik ir vienīgais ārsts uz zemeslodes, kas pabijis visur, redzējis visas nozīmīgākās medicīnas institūcijas, visas nozīmīgākās slimnīcas, visas veselības sistēmas. Viņš lasīs lekciju par to, kas uz mūsu mazās planētas ir 21. gadsimta medicīna. Izraēlas Ārstu biedrības prezidents profesors Leonīds Eidelmans, kas savulaik strādājis par anesteziologu Talsos un Rīgas 1. slimnīcā, joprojām labi runā latviešu valodā, lasīs lekciju “Akūtas situācijas kara medicīnā”. Šo tēmu viņš tiešām pārzina, jo katra militāra konflikta gadījumā spiests ārstēt kā Izraēlas, tā Palestīnas puses ievainotos.

Otrkārt, esmu lūdzis lekciju lasīt savam skolotājam, ilggadējam Latvijas Ārstu biedrības prezidentam profesoram Viesturam Bokam. Viņš man ilgus gadus bijis nozīmīgākā autoritāte Latvijas medicīnā.

Treškārt, konferencē lekcijas lasīs mani kolēģi no šī sasaukuma Latvijas Ārstu biedrības valdes – profesori Gunta Ancāne, Gustavs Latkovskis un Jauno ārstu asociācijas prezidente Maija Radziņa.

Divus gadus man bijusi laime un iespēja rīkot katastrofu medicīnas mācības “Dzīvības cena” kopā ar neatliekamās palīdzības dienestu, proti, ar Dzintru Jakubaņecu. Esmu viņai lūdzis nolasīt lekciju par šoku.

Šī lektoru parāde nebūtu pilnīga, ja man nebūtu iespējas uzrunāt kā lektorus savus ļoti tuvus draugus – profesorus Andreju Ērgli un Dzintaru Mozgi. Un savu mīļo māsīcu, Ginekologu asociācijas līderi Daci Matuli.

Visiem tiem, kam būs pacietība starpdisciplinārajā konferencē nosēdēt līdz galam, beigās nāksies noklausīties lekciju, ko šoreiz esmu sagatavojis tieši kā atskatu uz maniem darba gadiem Latvijas Ārstu biedrībā un Pasaules Ārstu savienībā, žurnālos “Latvijas Ārsts” un “World Medical Journal“. Runāšu par medicīnas filozofijas un ētikas konsekvencēm Latvijā un pasaulē 21. gadsimtā.

Kad pētīju iespēju rīkot šo konferenci, mans lektoru saraksts bija ievērojami plašāks. Vadot starpdisciplinārās konferences, esmu izpratis, kuri lektori izcili lasa, kurus atvērtu muti klausās ārsti, bet kurus – vienkārši mīl un dievina kā savus docētājus. Un tomēr – katrā konferencē man ir bijuši patīkami pārsteigumi, atklāsmes. Mums ir izcili medicīnas profesionāļi, kas ne tikai zina savu jomu, bet arī māk zināšanas nodot saviem kolēģiem.

Paldies visiem par sadarbību!

Pēteris Apinis