Žurnāla „Latvijas Ārsts” oktobra numurs lielā mērā veltīts alkoholisma problēmai Latvijā. Latvijas Ārstu biedrība šā gada janvārī iniciēja Saeimas Iekšlietu, drošības un korupcijas novēršanas komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas kopēju sēdi par jaunatnes alkoholismu. Pienācis oktobris, bet Saeima nevienu priekšlikumu vēl nav nodevusi pat komisijām, kaut visu pavasari un vasaru ilgušas darba grupas aktivitātes.

Vismaz daļu no šā žurnāla rakstiem saņems katrs Latvijas Saeimas deputāts un katrs ministrs, pat, ja neprot lasīt vai nesaprot uzrakstīto.

Šis žurnāls iezīmē jaunu tendenci Latvijas medicīnas žurnālu dzīvē. Pēc ilgiem gadiem žurnālā atgriezusies Veselības ministrijas pakļautības valsts institūcija ar savu informatīvu rakstu, šoreiz domāju Slimību kontroles un profilakses centru. Veidojot šo žurnālu, radās iespaids, ka vismaz jautājumos par sabiedrības veselību, Veselības ministrijas un Ārstu biedrības darbības vektori iegūst vienu virzienu.

Šie virzieni ir pilnīgi pretēji apmierinātībā vai neapmierinātībā ar 2013. gada valsts budžetu. Veselības ministrija labsajūtā brauka vēderus, bet visi Latvijas ārsti savelk jostas jo cieši. 2013. gada prognozētais veselības budžets ir ievērojami labāks par 2012. gada plānoto budžetu, bet ievērojami atpaliek no 2012. gada budžeta fakta. Jo šogad Ingrīda Circene ar laipnu premjera Valda Dombrovska atbalstu ir ieguvusi papildus 62 miljonus latu. Īsti kliegt URĀ! negribas arī par šo skaitli, jo divpadsmit ar pusi miljonu aizgājuši pamatkapitāla paaugstināšanai universitātes slimnīcām, bet 10 miljoni Eiropas naudas – jaunu ātrās palīdzības automašīnu iegādei. Tātad Latvijas Ārstu biedrība par 2012. gada budžeta faktu un 2013. gada budžeta aprēķina bāzi uzskata šā gada budžetu ar 40 miljonu piešprici. Nekā tāda 2013. gada budžetā nav, kur nu vēl solītais papildinājums. Latvijas nākamā gada budžets pret IKP beidzot būs nokritis zem 3% apjoma.

Karstasinīgie igauņi līdzīgā situācijā, tiesa, proporcionāli lielākos skaitļos, izlēma streikot, un veic šo streiku ar dzelžainu pārliecību. Algas igauņu mediķiem jau tāpat vismaz pusotras reizes lielākas nekā Latvijā, bet igauņi vairāk ir satraukušies par māsu algām, kas liek visām meitenēm meklēt darbu Somijā.

Latvijas Ārstu biedrība atbalsta Latvijas Veselības un sociālo darbinieku arodbiedrības līdera profesora Valda Kera uzstādījumus un aktivitātes. Profesors Valdis Keris izlēmis aicināt Eiropas Savienību atmainīt Latvijai Eiropas prezidentūru, jo vienkārši nevar prezidentūru veikt valsts, kas pārkāpj cilvēktiesības.

Visiem vēlos atgādināt – šogad būs vēl 2 starpdisciplinārās konferences, viena konference par aktīvu novecošanos, kā arī balle Rīgas Latviešu biedrības namā.