Ozolnieku dome bija pirmā pašvaldība Latvijā, kas sacēlās pret tabakas industrijas un viņas uzpirkto (lobēto, korumpēto) dažādu ministriju ierēdņu patvaļu. Ozolnieku dome ar rīcību pierādīja, ka tai viena sava novada bērna veselība un dzīvība ir svarīgāka nekā industrijas un tirgotāju labsajūta, skaitot naudiņu, izvilktu no iedzīvotāju maciņiem. Patiesībā jau Ozolnieku vēlme aizliegt smēķēšanu uz balkoniem un lodžijām sākās ar vienkāršu situāciju – kādai māmiņai savu bērnu ratiņos izvest uz lodžijas traucēja vīrs, kas vienkārši turpat smēķēja. Patiesībā cilvēks, kas pūš dūmus uz zīdainīti ir vienkārši slepkava vai vismaz nelietis. Viņš apzināti zīdainim novēl astmu, plaušu iekaisumu, sirds un asinsvadu mazspēju, agrīnu leikozi.

Atcerieties vecāki un vecvecāki, kas atļaujas uzsmēķēt mājās, kurās dzīvo bērni! Jūs šiem bērniem novēliet nodzīvot par 10 gadiem īsāku mūžu. Tētuks vai vecaistēvs, kas smēķē sava bērna klātbūtnē ir varmāka, neatkarīgi, ka viņš bērnu apdūmo savā īpašumā. Arī privātīpašumā nedrīkst bērnu sist, seksuāli izmantot, psiholoģiski vardarbīgi mocīt. Arī smēķēšana ir vardarbība pret bērnu, jo paredz bērna ciešanas caur slimību.

Vienīgais, kas ir patiesi ieinteresēts smēķētājos ir tabakas industrija un tirgotāji. Smēķētājs kļūst no tabakas atkarīgs, un piepilda industrijas maciņus. Smēķētājs gadā nokūpina 500–1000 latu. Latvijā tabakas izstrādājumu naudiskais apgrozījums ir aptuveni 400 miljoni latu, tas ir gandrīz tikpat, cik valsts tērē medicīniskiem pakalpojumiem. Liela daļa no tabakai tērētās naudas aiziet kontrabandas cigaretēs, par ko nekādi nodokļi netiek maksāti. Smēķētājam nav tiesības gauzties par sliktu valsts ekonomisko stāvokli, jo tieši šādā veidā nauda „aizplūst” no Latvijas.

No 170 pērn Latvijā ugunsgrēkos dzīvi sadegušajiem vismaz trešdaļa šo ugunsgrēku izraisījuši smēķējot (parsti gultā dzērumā). Tātad 60 līķu uz tabakas tirgotāju sirdsapziņas.

Vismaz trešdaļa no dzīvojamo māju ugunsgrēkiem ar lielām sekām (Latvijā > 300 gadā) ir smēķēšanas sekas.

Smēķēšana bieži ir par pamatu lauksaimniecības ēku, darbvietu un arī milzīgiem mežu ugunsgrēkiem. Katrs otrais mežu ugunsgrēks ir nomesta nenodzēsta izsmēķa radīts.

Es nerunāšu par veselības sekām, ko cilvēkam rada tieši vai netieši (cita smēķēti, taču noslēgtā telpā izelpoti) tabakas dūmi.Tabakas lietošana ir viens no briesmīgākajiem tautsaimniecības slogiem. Slogs tautsaimniecībai kopumā ietver tiešās izmaksas, kas attiecas uz palielinātajiem veselības aprūpes izdevumiem par slimībām, kas saistītas ar tabaku. Eiropas savienības Baltā grāmatā teikts, ka vismaz ceturtā daļa (24–32%) valsts veselības aprūpes izdevumu saistīti ar to slimību ārstēšanu, ko tiešā veidā izraisījis alkohols un tabaka. Infarkts un insults vismaz 10 gadus ātrāk nekā daba lēmusi, ir tabakas sekas. Amputēta kāja, izgriezts plaušu vēzis, starošana un ķīmijterapija kuņģa vēža gadījumā – tas viss smēķētājiem uz līdzcilvēku nodokļu rēķina.

Smēķētājs vairāk slimo, bet šajā laikā nestrādā, nerada pievienoto vērtību, bet pārtiek no sociālā budžeta, tas ir no nodokļu maksātāju nudas. Smēķētāju darba ražīgums ir mazāks par nesmēķētāju darba ražīgumu – smēķējot samazināta asins apskābekļošana plaušās un smēķētāja asinīs ir mazāka skābekļa saturācija, līdz ar to ātrāk veidojas nogurums, uzmanības traucējumi. Bez tam smēķētājs pamanas darba laikā uzsmēķēt, šajā laikā nestrādājot.

Smēķēšana visvairāk ietekmē dzimumfunkciju. Smēķētāju vidū statistiski ievērojami lielāks ir ne tikai neauglīgu cilvēku, bet arī impotentu skaits.

Ko teikt puisim, kas smēķē 15 gadu vecumā? Viņam vienkārši gauži drīz vairs nestāvēs. Latviešu profesors Uģis Gruntmanis no Teksasas lekcijās min daudzus pētījumus – kā smēķēšana ietekmē vīrieša dzimumfunkciju. Visi šie plašie pētījumi rāda vienkāršus rezultātus – dzimumspējas samazināšanos 2–3 reizes.

Ko teikt meitenei, kas smēķē 15 gadu vecumā? Mana draudzīgā attieksme pret Ozolnieku lasītājām man neļauj vienkāršā latviešu valodā paskaidrot, kādas ir sekas sievietes smēķēšanai. Skaidrošu tā – meitene smēķētāja smird no visām gļotādām, ne tikai mutes. Un gļotādām pietrūkst valguma – ne tikai mutē un degunā.

Neapšaubāmi vislielākais noziegums ir smēķēšana grūtnieces klātbūtnē. Smēķēšana grūtnieces klātbūtnē ir vardarbība pret sievieti un viņas nedzimušo bērnu – tā reāli apdraud šī nedzimušā bērna dzīvību. Noziedzīgas ir sievietes, kas smēķē gŗūtniecības laikā, un tādu Latvijā vecumgrupā līdz 20 gadiem ir 20%, bet vecāku gadaskaitļu grūtnieču vidū – 10%. Smēķēšana (un pasīvā smēķēšana) grūtniecības laikā turpat simtkārt paaugstina priekšlaicīgu dzemdību, abortu vai augļa nāves risku.

Katra cilvēka pienākums ir aizrādīt jebkuram smēķētājam, ka viņš kaitē sev, savai valstij, iespējai radīt un audzināt bērnus. Pienācis laiks pret smēķētājiem izturēties kā pret ļaunprātīgiem stulbeņiem, bet pret tabakas izplatītājiem – kā pret slepkavām, narkotiku izplatītājiem un citiem neliešiem. Tas, ka Ozolnieku dome zaudēja Satversmes tiesā nozīmē tikai to, ka Satversmes tiesa ir tabakas industrijas tieši vai netieši ietekmēta. Tas, ka Latvijā uz lodžijām un balkoniem nesmēķēs jau tuvāko gadu laikā ir tikpat kā zvaigznēs ierakstīts. Būt pirmajam taisnā lietā allaž ir grūtāk, bet Ozolnieki to iespēja.

 

(18.06.2012.)