Aigars Andersons, portāla www.iedzert.com direktors radīja bezmaksas reklāmu, ievietojot savu dzeršanas atbalstrakstu.Viņš piesaistīja savai vietnei vismaz vienu lasītāju – mani. Jo nudien nevienā versijā man nebūtu ienācis prātā šādu mājaslapu atvērt. Atvēru.

Izpildīju alkometru. Domās ielēju sev simts gramus konjaka un ar www.iedzert.com. alkometra palīdzību uzzināju, ka drīkstu sēsties pie stūres. Kā vecs ārsts visiem lasītājiem varu ieteikt – neuzticaties šā portāla alkometram. Tas ved uz avāriju. Es pieļauju, ka šādu devu izdzert un sēsties pie stūres drīkst cilvēks ar manu svaru, ja tikko kā pabeidzis smagu fizisku darbu vai treniņu un līdztekus alkoholam izdzēris labi daudz ūdens.

Portāla alkometrs mani pārliecināja, ka portāls www.iedzert.com tiešām ir īsts dzērājportāls. Ne man to nosodīt, ne attaisnot, bet saukt lietas īstajos vārdos – alkoholiķa sapnis. Pasaules Ārstu savienība tikko kā pieņēma deklarāciju par minimālo alkohola cenu, Eiropas savienība izskata dekrētu par minimālo alkohola cenu dalībvalstīs, bet portāls dara visu – lai tik cilvēks vairāk dzertu. Es šeit zinošam un izglītotam lasītājam ievietošu vienu tabulu – kā attiecībā pret cilvēka algu mainījušās alkohola un piena cenas Latvijā.

Attēls: Alkoholisko dzērienu finansiālās pieejamības izmaiņas, 2003=100

Avots: Trapencieris, M. (2012) Alcohol availibility in Latvia for AMFORA (Alcohol Public health Research Alliance)

 

Piens kļuvis salīdzinoši daudz dārgāks, proti, mazāk pieejams. Nudien neesmu redzējis portālu www.iedzerpienu.lv

Un tagad – par bērnu un jauniešu dzeršanas netikumu. Bez liekiem skaitļiem un skaļiem vārdiem. Visus skaitļus – to, ka vairāk nekā trešdaļa bērnu 13–17 gadu vecumā regulāri lieto alkoholu, bet vairāk nekā 80% to brīvi var iegādāties Latvijas veikalos – to varat atrast žurnāla „Latvijas Ārsts” oktobra numurā.

Cilvēka orgāni neaug vienādi ātri. Zarnu trakts pilnībā attīstas jau 9 gadu vecumā, meitenes spēj dzemdēt 13 vai 14 gadu vecumā, puišiem muskulatūra nobriest jau 18 gadu vecumā. Un labs hokejists Rīgas „Dinamo” komandā šajā laikā jau var spēlēt, kaut labāk būtu spēlējis ar saviem vienaudžiem. Problēma ir apstāklī, ka smadzenes aug līdz 21–23 gadiem, bet atsevišķas smadzeņu daļas – līdz 25. Un nenobriedušām smadzenēm indes ir daudz ļaunākas nekā pilnībā izveidotām. Alkohols ir inde, kas vienkārši sagrauj smadzeņu šūnas, kaut vai radot tūsku un samazinot mediatoru aktivitāti.

Cilvēkam praktiski nav iespējams kļūt par alkoholiķi, ja viņš līdz 23 gadiem alkoholu nav lietojis, bet vairāk nekā 90% alkoholiķu par tādiem kļūst jau 16–20 gadu vecumā. Latvijas valstij diez vai interesē 50 gadus vecais pilsonis, kas vēl nav nonācis līdz „točkai”, bet līdz http://www.iedzert.com, lai iepirktu paģiru aliņu lētāk. Latvijas valstij interesē jaunieši, kas ir vienīgā mūsu valsts un tautas izdzīvošanas cerība. Ir vēl viens arguments, kādēļ es esmu parakstījies zem jauniešu izveidotās Latvijas Universitātes Atturības un veselības izglītības veicināšanas biedrības mājaslapas http://manabalss.lv/alkohols-no-21-gada-vecuma/show aptaujas, ka nepieciešams paaugstināt vecumu, no kura jauniešiem iegādājams alkohols. Jaunieši tiešām veikalā paši nepērk alkoholu, jo to nopērk skolasbiedrs, kam jau ir astoņpadsmit. Zviedrijas un Norvēģijas argumentācija skan – nepieļaut skolēnu alkoholismu. Ja ministrs Ķīlis saīsinās skolas laiku (viņš dažkārt paziņo par pagarināšanu, bet dažreiz – par saīsināšanu) vai varbūt skolā liks mācīties bērniem no 4 gadu vecuma – tad skola 18 gados būs pabeigta, un piedzeršanās portāla direktora argumentācija būs konkurētspējīga.

Es saprotu Andersona kunga sāpi – kas tad pirks alkoholu, izmantojot viņa portālu, ja jaunieši nedzers. Jaunieši tak ir advancētākie internetā (vieglāk atrod portālu), pie kam jaunieši tiešām ir finansiāli mazturīgākie, kas taupa naudiņu,nevis nodzer mātes pensiju, kasir nākošais dzeršanas posms. Ne velti pasaules zinātne ir atzinusi, ka vislielāko ieguldījumu jaunatnes alkoholisma samazināšanā var sniegt tieši alkohola akcīzes nodokļa paaugstināšana.

Trešais arguments nāk no Amerikas Savienotajām valstīm.Amerikāņi dokumentu ar dzimšanas vecumu prasa uzrādīt jebkuram, arī tiem, kam uz plikpaurainās pieres jau desmitiem gadu izlasāms, ka astoņpadsmit jau sen aiz kalniem. Viņi saprot, ka jaunieši ir likumpaklausīgi, bet interpretē likumu radoši. Ja likums nosaka nedzert līdz astoņpadsmit – viņi uzsāk dzert pie sešpadsmit, bet ja likums saka – divdesmit viens ir dzeršanas slieksnis, jaunieši alkoholu sāk lietot kaut kur ap divdesmit. Bet tiem, ko pieķer– nākas sabiedriskajos darbos vadīt garas stundas. Un garas stundas ielu tīrīšanā nostrādāja pat prezidenta Buša meita, kas bija iedzērusi dažus kokteiļus ballītē.

Latvijā šobrīd ir tikai divas nozīmīgas problēmas alkoholisma frontē – jauniešu (īpaši meiteņu) dzerstīšanās un nelegālais (kontrabandas, paštaisītais) alkohols „točkās” un bāros.

 

* Atbilde uz rakstu “Alkohola tirdzniecība no 21 gada vecuma – grābeklis, kuru dabūsim pa pieri

(12.10.2012. www.apollo.lv)