(raksts žurnāla 36.6 simtajam jubilejas numuram 2014, gada novembrī)
Žurnālam 36.6 jubileja. Svētīgā darbā pavadīts laiks. Par veselības saglabāšanu un atjaunošanu informācijas nekad nevar būt par daudz, jo šī informācija kumulējas, uzkrājas, un no viena cilvēka pārliecības tā kļūst par nācijas dzīves normu. Tomēr palasot to, kas rakstīts internetā un drukātā presē, liela daļa veselības informācijas ir labi noslēpta tieša vai netieša uzturbagātinātāju, zāļu vai medicīnas tehnoloģiju reklāma. Un cilvēki līdz ar gudriem padomiem iegūst arī muļķīgu pārliecību, ka mistiskas uzturbagātinātāju tabletītes pagarinās viņu sirds veselības mūžu, ļaus novājēt, attālinās prostatas adenomu, ārstēs degunu, kaklu, bronhus. Latvijas iedzīvotājam rodas iespaids, ka atliek aiziet uz kompjūtertomogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējumu, lai izārstētu muguru un galvu, aknas vai aizkuņģa dziedzeri. Savukārt Latvijas likumdošana ir tik absurda, ka valsts galvenais medicīniskais likums– Ārstniecības likums apgalvo, ka par cilvēka veselību vienīgais atbildīgais ir valsts budžets.
Šī ir fona muzika aicinājumam uzrakstīt piecus būtiskos veselības uzstādījumus žurnāla 36.6 jubilejas izdevumam. Nevis rakstīt grāmatu, nevis rakstīt ierakstus tviterī, bet konkrētu zīmju skaitu latviešu valodā. Pie tam tikai piecus nevis 40 ieteikumus.
1. Rūpējies par zemeslodi, nepiesārņo to. Citas planētas tev nav!
Nekas nav svarīgāks cilvēka veselībai kā tīrs gaiss un tīrs ūdens. Ik dienu cilvēks ieelpo 15 000– 50 000 litru gaisa, ar katru ieelpu uzņemot kaitīgās ķimikālijas, kas kaut kādā veidā nokļuvušas gaisā. Latvijā vislielāko gaisa piesārņojumu rada automašīnu izplūdes gāzes.
Ik gadu Latvijā no jauna rodas apmēram 600– 700 tūkstoši tonnu sadzīves atkritumu. Pasaulē tiek saražoti gandrīz 2 miljardi tonnu atkritumu gadā. Gandrīz miljards tonnu aizplūst ar notekūdeņiem, no kuriem tiek attīrīti 25%, – pārējais satek jūrās un okeānos. Cilvēce pakāpeniski ieaug mēslos. Katrs cilvēks var palīdzēt samazināt gaisa piesārņojumu, palīdzot savai valstij samazināt automašīnu un apkures radīto izmešu daudzumu, nepieļaujot nepamatotu mežu izciršanu, atbalstot atkritumu šķirošanu un otrreizēju pārstrādi.
Pasaule 21. gadsimtā ķīmiskā saindējuma ziņā atbilst jēdzienam „ķīmiskais karš”. Mūsu organisma audi un orgāni kļuvuši par toksisko vielu uzbrukuma mērķi. Lieto tik maz sadzīves ķīmijas, cik iespējams! Nepiesārņo vidi! Neko nemazgā ar ķīmiskiem līdzekļiem atklātā ūdenskrātuvē! Pretojies pesticīdu lietošanai! Pesticīdi iznīcina kukaiņus, putnus un mazos dzīvniekus, bet to sastāvdaļas uzkrājas cilvēka audos un grauj endokrīno sistēmu.
2. Kustība un sports ir dzīvība. Celies, kusties, dzīvo!
Kāp pa kāpnēm, nelieto liftu! Piecas reizes nedēļā vismaz pusstundu skrien, peldi, brauc ar velosipēdu!
Fiziskā aktivitāte ir cilvēka organisma iedzimta nepieciešamība, kas nodrošina organisma attīstību, pasargā no slimībām un paaugstina darba spējas. Vienlaikus kustības aktivizē vielmaiņas procesus, stimulē elpošanu un asinsriti, labvēlīgi ietekmē organisma sistēmas un funkcijas. Pretēji tam – mazkustīgs dzīvesveids veicina sirds un asinsvadu slimības, aptaukošanos un cukura diabētu.
Pasaules Veselības organizācija norāda, ka katram bērnam, lai viņš augtu vesels un gudrs, vismaz stundu dienā nepieciešamas fiziskas aktivitātes un sporta nodarbības ar trenējošu slodzi. Pieprasi, lai taviem bērniem skolā būtu nodrošinātas vismaz četras sporta stundas nedēļā un lai tās būtu kvalitatīvas! Izglītības standarti to atļauj. bērniem jāsporto vismaz vienu stundu ik dienas. Nepieļauj, lai kāds kustību ienaidnieks tavu bērnu atbrīvo no fiziskām aktivitātēm un sporta!
Sākt sportot un būt fiziski aktīviem nekad nav par vēlu! Nācijas veselību nosaka vecāka gadagājuma ļaužu (senioru) sports. Sporto jebkurā vecumā, sacenties!
3. Nesmēķē! Nelieto narkotiskas un psihotropas vielas! Alkoholu lieto mazāk kā līdz šim!
Neļauj nevienam smēķēt savā klātbūtnē! Ne tikai smēķēšana, bet arī pasīvā smēkēšana ir būtiskākais vēža, insulta, infarkta iemesls. Katru gadu Latvijā tiek amputētas 1000 kājas, kas ir „nosmēķētas”. Smēķēšana bērna klātbūtnē ir vardarbība pret bērnu, jo nosaka bērna slimības un īsāku mūžu. Jebkurš pieaugušais, kurš tieši vai netieši palīdz bērniem tikt pie cigaretēm, alkohola vai narkotiskām vielām ir noziedznieks, kas sodāms ar visu likuma bardzību. Sadarbojies ar policiju, lai cigaretes, alkohols un narkotiskas vielas nenonāk līdz bērniem!
Nedzer alkoholu tik daudz, cik vari! Labāk nelieto to nemaz vai lieto maz. Nelieto alkoholu bērnu un ģimenes svētkos, nelieto alkoholu sporta un kultūras pasākumos! Nekad nedzer alkoholu pirms sēšanās pie stūres! Nekad nedzer alkoholu, ja esi nolēmis iet peldēties! Katra reize, kad neesi lietojis alkoholu, ir ieguvums tavai veselībai. Aizdomājies, vai alkohola lietošana nesāk ietekmē tavu ikdienu! Padomā, ko tu izvēlies– iedzert ar draugiem vai pabūt ar bērniem vai ģimeni?
Nekad nelieto alkoholu un nesmēķē, ja esi nolēmis radīt bērnu! Iespējamie ģenētiskie un iedzimtas patoloģijas riski bērnam daudzkārt palielinās, ja sieviete smēķējusi vai lietojusi alkoholu bērna ieņemšanas vai grūtniecības laikā.
4. Ēd gudri! Izvēlies Latvijā audzētus un ražotus ekoloģiskus produktus! Lieto saknes un dārzeņus, samazini sāls, cukura un pārtikas konservantu saturu savā uzturā!
Ēd daudzveidīgi! Dzer vismaz 1,5–2 litrus ūdens dienā! Siltā laikā, slodzes laikā, kā arī mācoties, strādājot, sportojot lieto vairāk šķidruma. Izvairies no kvasa, kolas, limonādes, enerģijas dzēriena un citiem saldinātiem un gāzētiem dzērieniem! Atradini savu bērnu no šādu dzērienu lietošanas!
Visneveselīgākie ēdieni ir čipsi, majonēze, desa, cīsiņi, margarīns, kūkas, cepumi, vafeles, konfektes, frī kartupeļi, bulciņas, hotdogi un burgeri. No gaļas produktiem izvēlies tādus, par kuriem vari būt drošs – dzīvnieks nav audzēts putnu fabrikā vai superlielfermā!
Lieto uzturā jūras zivis un kvalitatīvu augu eļļu! Paši labākie tauki ir zivju tauki. Ļoti labi tauki ir spiesta olīveļļa un citas dabiski spiestas augu eļļas. Dzīvnieku un piena tauki ir vajadzīgi, taču ierobežotā daudzumā. Vissliktākie un cilvēka veselībai bīstami tauki ir tie, kuri satur transtaukskābes, kuras veidojas augu eļļu rūpnieciskajā apstrādē, notiekot nepilnīgai hidrogenizācijai. Lasi uzrakstus uz etiķetēm un neiegādājies produktus, kas satur transtaukskābes! Nelieto uzturā piena produktus, kam pievienoti augu tauki! Nelieto uzturā lielveikalos iegādātus pusfabrikātus!
Cilvēkam dienā pietiek ar 2 g vārāmā sāls. Vārāmā sāls pārmērīga lietošana izraisa asinsspiediena paaugstināšanos (hipertensiju), kas ir būtiskākais insulta un infarkta iemesls. Neliec sāli klāt jau gatavam ēdienam! Samazini sāls daudzumu gatavojot! Izvairies no sāļiem ēdieniem!
Lieto daudz (vismaz 400–500 gramu dienā) svaigu dārzeņu un zaļumu, arī augļu un ogu! Latvijā iedzīvotāji uzņem par maz šķiedrvielu. Būtiskākie šķiedrvielu avoti ir dārzeņi, pilngraudu maize un rupjmaize, pilngraudu putras un sausie graudu maisījumi. No piena produktiem veselīgāki ir skābpiena produkti.
5. Mācies! Izglītība nozīmē veselību. Vislielākā informatīvā vērtība ir sarunai ar savu ārstu.
Jebkurā pasaules valstī cilvēks ar augstāko izglītību dzīvo 8– 12 gadus ilgāku mūžu nekā cilvēks bez izglītības. Izglītotam cilvēkam ir mazāk ļaunu, veselību graujošu paradumu, izglītots cilvēks vairāk fiziski kustas, lieto veselīgāku un racionālāku uzturu, izprot profilaksi un higiēnu, biežāk mēra asinsspiedienu un apmeklē profilaktiskās apskates.
Cīnies par to, lai taviem bērniem skolā būtu veselības mācība! Veselības mācība nozīmē zināšanas par cilvēka uzbūvi un cilvēka veselību noteicošajiem pamatprincipiem, kā arī zināšanas, kas ļauj izvairīties no slimībām, nodrošina gatavību nākamās paaudzes radīšanai un audzināšanai. Pasaulē ekonomiski izdevīgākā veselības investīcija ir topošās vai jaunās māmiņas apmācība.
Māci saviem bērniem higiēnas, veselības veicināšanas un profilakses principus!
Mācies pats visas savas dzīves laikā! Studēt nekad nav pār vēlu! Jaunu zināšanu apguve palielina tavu smadzeņu kapacitāti, tādēļ izmanto jebkuru iespēju jaunu zināšanu apgūšanai.
Domāšana ir smadzeņu kustība! Tālākizglītība, kultūras pasākumi, diskusijas, lasīšana, šaha un kāršu spēle vecāka gadagājuma cilvēkus attālina no atmiņas pasliktināšanās un vecuma plānprātības. Dari lietas, kas tevi neatstāj vienaldzīgu!
Lasi un ievēro profesionāļu ieteikumus! Neļaujies krāpnieku vai melīgu reklāmu apsolījumu vilinājumam, ar kuru palīdzību kāds cenšas izkrāpt naudu uz tavas veselības rēķina! Neuzticies interneta padomdevējiem, šarlatāniem, dziedniekiem!
Tici savam ģimenes ārstam! Cilvēkam ir būtiski apmeklēt ārstu gan tad, ja viņa veselībai ir kāds kaitējums vai slimība, gan tad, ja vienkārši jāpārliecinās par savu veselības stāvokli. Ja tu savam ģimenes ārstam netici, ģimenes ārstu vari nomainīt pret tādu, kam uzticies.
Tici savam pediatram vai ģimenes ārstam, kad jāpieņem lēmums par tava bērna vakcināciju!
Neaizmirsti aiziet pie okulista – ne tikai tādēļ, lai izrakstītu jaunas brilles, bet arī lai pārbaudītu spiedienu acīs – glaukoma var atņemt redzi!
Aprunājies ar gastroenterologu vai dietologu, ja vēlies pareizi ēst un samazināt savu svaru, neuzticies internetā reklamētiem brīnumlīdzekļiem svara samazināšanai – tie gandrīz vienmēr ir ļoti toksiski.
Ieteikums vīriešiem. Prezervatīvi jālieto jebkuros dzimumsakaros ar sievieti, kas nav Tava sieva vai vienīgā īstā draudzene! Vīriešiem pēc 50 gadiem pie urologa būtu mērķtiecīgi vērsties vismaz reizi divos gados.
Ieteikums sievietēm. Uzticies savam ginekologam, īpaši, ja tu gaidi bērniņu, īpaši, ja vēlies kontrolēt ģimenes pieaugumu, īpaši, ja tuvojas menopauze vai esi to sasniegusi! Uzticies skrīningam! Krūšu un dzemdes kakla pārbaudes glābj miljoniem sieviešu dzīvības. Regulāras (vismaz reizi gadā) apskates pie sava ginekologa, komunikācija ar savu ginekologu ir daudz nozīmīgāka par sava friziera un savas šuvējas esamību.
Neatliec savas sirds veselības pārbaudes, mēri asinsspiedienu, holesterīna līmeni un veic slodzes kardiogrāfiju un veloergometriju! Laikus veikta diagnostika nozīmē laikus sāktu ārstēšanos.
Emocionālu traumu gadījumā, kad izjūti mokošu bezpalīdzību, bezcerību, izmisumu, meklē palīdzību pie ārsta psihoterapeita vai psihiatra. No šīs vizītes nav jākaunas, vairāk par pusi zemeslodes iedzīvotāju dzīves laikā laiku pa laikam sasirgst ar depresiju!
Mācies palīdzēt citiem, apgūsti neatliekamās palīdzības zināšanas! Izvairies no traumām un sargā citus! Atceries– Neatliekamās palīdzības telefons ir 113!
Par valsts sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem informāciju var saņemt Nacionālajā veselības dienestā (www.vmnvd.gov.lv, bezmaksas tālrunis 8001234)
Latvijas Ārstu biedrības vārdā vēlējums visiem 36.6 lasītājiem: kusties, domā, dzīvo!
Jaunākie komentāri