Par potenci būtu jāraksta pieredzējušām sievietēm. Kad mani uzrunāja KLUBS un lūdza rakstu par šo tēmu, es uzrunāju vairākas gudras sava vecuma meitenes un lūdzu viņu komentārus.

Viena no atbildēm mani satrauca: «Potence ir varēšana. Vislabāk un visvairāk var tas, kurš vislabāk pārzina Dieva un Visuma objektīvos, nemainīgos likumus, un spēj darboties ar tiem saskaņā, radot to, ko vēlas. Ne velti saka, ka Dievs radījis Cilvēku pēc sava ģīmja un līdzības: tātad, ja Dievs ir Radītājs, tad arī cilvēkam piemīt radīšanas spēja – bet tā ir proporcionāla viņa zināšanu apjomam par Dieva likumiem un spējai šos likumus izmantot dzīvē, dzīvot saskaņā, nevis pretrunā ar tiem.» Pēc šī skaidrojuma es sapratu, ka šādu meiteņu acīs esmu vienkārši impotents.

Nolēmu ievērojami sašaurināt potences jēdzienu – no politiskā spēka, no vadītāja zināšanām uz vienkāršām vīrieša un sievietes fiziskām attiecībām, pieņemot, ka KLUBS tai lielajai filozofiskajai potences izpratnei būtu izvēlējies kādu citu autoru.

Eiropā valda pieņēmums, ka potento vīriešu skaits krītas proporcionāli gadiem. Piemēram, 35 gadu vecuma grupā potenti ir 65% no tiem, kas dzimuši pirms 35 gadiem. Daļa jau miruši, citi slimi, citiem vienkārši šīs potences nav. Savukārt 55 gadu vecuma grupā ir palikuši tikai 45% potentu vīru, 85 gadu grupā – 15%. Visas klasesbiedrenes, kas skauda skūpstu, kur nu vēl seksu skolas labi noslēgtajā ķīmijas kabinetā, tagad būtu gatavas šim džentelmenim piedāvāt pilnīgi visu. Bet tieši šis džentelmenis ar patiesu interesi noraugās jau krietni jaunākās meitenēs.

Otrs tikpat iesakņojies pieņēmums saka, ka testosterona līmenis kopš 18 gadu vecuma krītas par vienu procentu ik gadu. Bet testosterons ir mūsu vīrišķības hormons, kuru Leidiga šūnas producē sēkliniekos, nedaudz arī virsnieru garoza. Testosterons stimulē vīrišķo dzimumpazīmju veidošanos, regulē priekšdziedzera, sēklas dziedzeru, sēklinieku darbību. Testosterons stimulē muskuļu masas pieaugumu un spēku, tai skaitā, sirds muskuļa spēku. Testosterons samazina zema blīvuma holesterīna līmeni asinīs, tātad attālina aterosklerozi un infarktu. Testosterons veicina domāšanu un atmiņu, stimulē eritrocītu veidošanos kaulu smadzenēs, un samazina vēždraudus.

Mērfija likums: «Smaidi, rīt būs sliktāk!»

Sliktā ziņa ir tā, ka vīrietis pusmūžā (kā šī raksta autors), allaž spiests piedomāt – kurā brīdī viņš nonāks tajā otrajā – mazpotento vai nepotento grupā, un šī otra puse ir gandrīz tikpat neizbēgamā kā nāve. Labā ziņa ir tā, ka iepriekšminētie pieņēmumi nav absolūti, mūsdienu vīrieši līdz 45 gadiem ir jauni, līdz 65 gadiem – nobrieduši, bet līdz 85 gadiem – vidēja vecuma, tātad pilnīgi derīgi dzimumdzīvei. Protams, šeit svarīgi atcerēties, ka testosterona produkcijas jomā katrs ir savas laimes kalējs, proti – paša rokās ir potences saglabāšana līdz sirmam vecumam. Vārdiem potenc-e un potenc-iāls ir viena un tā pati sakne, tikai pirmais definē realizēto, bet otrais – iespējamo, bet vēl nerealizēto, vai– citiem vārdiem– varēšanu, kas izpaužas uz āru, un varēšanu, kas iekšā ir, bet ārā nenāk.

Pirmais noteikums potencei visa mūža garumā – nododies seksam regulāri un ēd pilnvērtīgi!

Sena patiesība māca, ka muļķi stāsta anekdotes par blondīnēm, bet gudrie iet ar tām uz randiņiem. Vīrietim ik dienas veidojas desmitiem miljonu spermatozoīdu. Vislabāk, ja viņš tos arī atdod sievietei – ja ne katru dienu, tad vairākas reizes nedēļā. Nekas slikts jau nav šos spermatozoīdus pazaudēt jaunībā ar pollūcijas, bet vēlākos gados – ar masturbācijas palīdzību. Tiklīdz vīrietis spermatozoīdu regulāro atdošanu pārtrauc, viņa potence krīt. Protams, līdz ar spermu vīrietis pazaudē daudz cinka, selēna, dzelzs, kalcija, silīcija un citu mikroelementu. Tādēļ pie seksa regularitātes es pievienoju veselīgu uzturu.

Visbiežāk potences problēmas rodas vīriešiem pusmūžā, kas pazaudē savu pastāvīgo partneri – slimības vai nāves dēļ. Ja jaunībā nekādas problēmas nesagādāja regulārs sekss ar sievu un mīļāko (–ajām), tad vecākos gados partnera zaudējuma gadījumā fizioloģiskā interese par jaunu partneri neveidojas. Šajā gadījumā es kungiem ieteiktu psihoterapeita konsultāciju, lai iespējami ātri rastu jaunu seksa partneri.

Pats būtiskākais vīrieša potences orgāns tomēr ir smadzenes, un tas izpaužas sievietes vizualizācijā. Protams, ir vīrieši, kam patīk apakšveļa vai kādi aksesuāri, bet lielākai daļai vīriešu sieviete ir skaista plika. Vīrietis mīļā miera labad ir gatavs piekrist, ka veša ir glīta, tomēr viņš labprātāk šo vešu redzētu veļas mašīnā. Potenci nosaka ne tikai «mīlēšana ar acīm», bet arī «ar ausīm», proti, potenci veicinošs vingrinājums ir sievietes apbrīna par vīrieša prāta spējām, erudīciju, fizisko formu, automašīnu, karjeru vai drosmi. Pieņemot, ka KLUBU lasa galvenokārt sievietes, es šo atziņu esmu veltījis viņām.

Un tad nu par to uzturu, kas tomēr ir pats galvenais spermatoģenēzē un potencē visa mūža garumā. Jau no seniem laikiem sieva vīram brokastīs devusi speķi un olas. Šajā kombinācijā testosterona veicināšanai būtiskas ir olas. Te vēlos piebilst, ka fabriku olas ir nevērtīgas gan kā uzturprodukts, gan kā testosterona veicinātājs, jo vistas saņēmušas vienveidīgu barību, kam pievienotas antibiotikas un hormonpreparāti. Ja nu tomēr ola kā potenci veicinošs līdzeklis katru rītu, tad tāda, ko dējusi lauku vista, kas iztiku meklējusi kašājoties zem jāņogkrūma. Potences nolūkos būtu ēdama mīksti vārīta vai mīksti cepta, kamēr dzeltenums vēl šķidrs. Senāk vecmāmiņas kūla mazdēliem svaigu olas dzeltenumu ar cukuru, saucās gogelmogelis.

Ļoti laba ola potences veicināšanai vīrietim ir zivju ola jeb melnie un sarkanie ikri. Pilnvērtīgāku barību pasaule nav izdomājusi. Uz pierādījumiem nebalstīta, bet propagandēta ir atziņa, ka ikri potences veicināšanai esot jālieto vienā ēdienreizē ar melno šokolādi.

Vīrieša loceklis piebriest, kad ar asinīm piepildās asinsvadu kavernas. Patiesībā vīrieša dzimumloceklis ir asinsvadu sistēma, kas darbojas līdzīgi jebkurām artērijām un vēnām. Potences ilgtspējai būtiski ir izvairīties no aterosklerozes un hipertonijas, proti, no paaugstināta sliktā holesterīna un augsta asinsspiediena. Šī iemesla dēļ es vīriešiem ilgai un labai potencei kā labāko tauku avotu ieteiktu katru dienu lietot aukstu jūru treknas zivis, bet no citiem taukiem – spiestu olīveļļu. Tas risinās omega taukskābju deficītu, paplašinās kavernas, uzturēs artērijas, kas kavernām piegādā asinis. Ja nu galīgi neko labāku izdomāt nevar, var lietot zivju eļļas kapsulu reizi dienā. Ar zivīm un olām cilvēks uzņem pietiekami daudz neaizstājamo aminoskābju, tai skaitā arginīnu, ko visādā veidā kā tabletētu potences līdzekli cenšas iemānīt uzturbagātinātāju ražotāji un farmācijas firmas. No dzīvnieku izcelsmes pārtikas ļoti pilnvērtīgi produkti potences veicināšanai ir austeres un garneles.

Trešais ieteikums potentai ēšanai ir zaļumi. Pirmkārt – spināti, sīpoli, ķiploki, artišoki, selerijas, pētersīļi un kindza. Pavasarī pēc ziemas mazpotences– jebkuri pavasara zaļumi– pieneņu lapas, virza, gārsa, balandas. No piedevām – ingvers un pipari. Saknes un dārzeņi jāēd daudz, proti, katrā ēdienreizē. Vēsturiski pieņemts par izcilu seksa veicinātāju uzskatīt avokado. Skaistuma pārņemtais Francijas karalis Ludviķis XIV esot nepārtraukti ēdis šo augli un visu dienu pavadījis seksa spēlēs. Drošu pierādījumu avokado ietekmei un spermatoģenēzi un potences veicināšanu nav, drīzāk jau šis auglis sekmē seksualitāti sievietei. Ja vīrietis un sieviete lieto avokado vakarā pirms mīlēšanās, sievietes iekāre sekmē arī vīrieša potenci.

Kā dabisko vitamīnu avotu es ieteiktu lietot meža ogas (ja pārāk daudz naudas makā, tad ķīniešu Godži ogas), bet kā dabiskais E vitamīna avots ar izteiktu potenci veicinošu efektu, būtu jāmin dažādi rieksti, kaut vai lazdu rieksti un pistācijas.

Alkoholam ir divēja ietekme. Ļoti nelielās devās tas ir potenci stimulējošs, lielākās devās – potenci graujošs līdzeklis. Ieteicams būtu nedaudz konjaka ar stipru kafiju, kurai tad seksa gardēži pievienojot kanēli un kardamonu. Un šo kafiju ar konjaku jādzer kopā ar iekāroto meiteni.

Visneveselīgākie ēdieni, kas samazina potenci, ir čipši, majonēze, desa, cīsiņi, margarīns, kūkas, cepumi, vafeles, konfektes, frī kartupeļi, bulciņas, hotdogi un burgeri.

Liels vēders – mazas olas, jeb sports mūža garumā kā potences līdzeklis

Komplekts, kas samazina dzimumpotenci, ir mazkustīgs dzīvesveids un pārmērīga ēšana, kam seko hipertonija, ateroskleroze, cukura diabēts. Sports visa mūža garumā ir seksuālās potences galvenais virzītājs. Būtiskākais sportā būtu trenēt vēdera priekšējās sienas, iegurņa un gurnu muskulatūru, ko vislabāk veikt skrienot, trenējot «presīti» vai peldot. Muskuļu treniņš netieši masē arī priekšdziedzeri un citus vīrieša dzimumdziedzerus, bet galvenais – virza asinsriti. Ja venozās asinis locekļa kavernās ir gauži labi deponētas asinis, tad sēdoša dzīvesveida vīriem asins stāze (grieķu stasis – stāvēšana) ir mazā iegurņa vēnās, un šīs asinis kavē vīriešu dzimumdziedzeru apasiņotību, apgādi ar skābekli un barības vielām.

Seksuāli ieinteresēti vīrieši mēdz doties uz sporta zāli, cilāt stangas un kustināt trenažierus. Viss būtu labi, diemžēl liela daļa no viņiem skaista muskuļu reljefa iegūšanai lieto arī turpat sporta klubos nopērkamus uzturbagātinātājus. Liela daļa no šiem uzturbagātinātājiem satur aminoskābes, bet daļa – anaboliskos hormonus. Muskuļu masa aug, taču organisms, saņemot mākslīgos hormonus, samazina testosterona produkciju. Rezultātā – tāds muskuļots, vīrišķīgs atlēts ar tādām ļoti vājām un nekādām dzimumspējām. Sporta un trenažieru zāles ir brīnumjauka vieta fiziskām aktivitātēm, ja tas notiek ārsta kontrolē, sporta speciālista vadībā un nelietojot anaboliskas vielas.

Ja man jāiesaka vingrojumi potences celšanai, es teiktu – deja, kaut vai padzīvojušu ļaužu tautas deju kolektīvā. Dejojot tiek trenētas ne tikai kājas, iegurnis un krūšu daļa, bet arī iekāre un dzimumdziedzeri, protams, ja partnere ir tīkama.

Tomēr labāko fizisko vingrinājumu kompleksu potences uzlabošanai var iepazīt Kamasutrā. Pret aptaukošanos un lieku svaru pat ļoti čakla mīlēšanās diez ko nepalīdz (dejas šeit ir daudzkārt labākas), bet potences uzturēšanai šī nodarbe ir pati labākā. Patiesībā masturbācija ir tieši šāds pat vingrinājums. Kaut reliģija masturbāciju noliedz, nekas slikts tā nav, bet ļauj saglabāt fizisko un erogēno formu.

Vai arī seksam kā sportam ir pārslodzes, vai var nomirt uz meitenes?

Jā, var nomirt arī seksā. Taču tas izdodas simtkārt retāk nekā autoavārijās un miljons reižu retāk kā no vienkāršā infarkta vai insulta gultā bez meitenes. Nomirt seksa laikā ir daudzu vīriešu sapnis, tomēr labāk to darīt vēlāk. Nu vēl labāk – aksakala vecumā. Kā pirms jebkuras aktīvas fiziskas nodarbes būtu ieteicama iesildīšanās, seksā to sauktu par priekšspēli, kas vecākiem vīriem vienmēr ir nedaudz garāka nekā jaunībā. Kā jebkura pārslodze sekss saistās ar pārlieku mazu šķidruma daudzumu, tādēļ nevajadzētu kautrēties pirms seksa dzert ūdeni (nevis alu vai šņabi, kas šķidrumu «ievelk» šūnās).

Smēķēšana – ceļš kā aizsērināt asinsvadus un kļūt impotentam

Šī lieta ir pilnībā pierādīta un nepakļaujas nekādām šaubām – smēķēšana ir drošākais ceļš uz impotenci. Gluži kā aizaudzējot artērijas ar aterosklerotiskajām pangām, tiek aizaudzētas kavernas, asinis nepieplūst. Iekāre ir, instruments mīksts. Šo atziņu es godprātīgi paužu puišeļiem, kas smēķē aiz skolas stūra – ja smēķē, tad nestāvēs. To pārējo – ka smēķētājam būs vēzis vai tiks nogriezta kāja (Latvijā katru gadu nogriež 1000 kājas tiem, kas tās «nosmēķējuši»), pēc gadiem izstāstīs citi speciālisti. To, ka smēķētājs par 10 gadiem ātrāk nonāk pie maniem kolēģiem pataloganatomiem, to pastāstīs pati dzīve.

Viagra, cialis, levitra vai uzturbagātinātāji? Nekad neiegādājieties tos internetā!

Viagrai (sildenafil citrate), cialim (tadalafil), levitrai (vardenafil) ir klīniski pētījumi un pierādījumi. Tiem tūkstošiem uzturbagātinātāju, ko pārdod aptiekās, seksa veikalos un internetā nekādu pierādījumu nav – ir pieņēmumi un mārketings.

Lai izstrādātu sildenafilu, tadalafilu un vardenafilu, tika veikti miljoniem eksperimentu, pētījumu, analizētas medikamentu blaknes, pētīti riski. Šie milzīgie ieguldījumi, protams, radīja jaunas iespējas farmācijas kompānijām. Tomēr šīs kompānijas medikamenta izstrādes laikā ir notērējušas tik milzīgu naudu, ka tām jāsaņem ieguldījumi atpakaļ.

Tad nu izrādījās, ka paša sildenafila, tadalafila un vardenafila sintēze nav ne tik sarežģīta, ne tik dārga. Un pasaulē uzradās simtiem šo preparātu viltotāju. Vairāk nekā 20% pasaules medikamentu ir viltojumu (gandrīz tikpat kā alkohola), taču no visiem medikamentiem visvairāk vilto tieši šos trīs. Kāpēc? Pirmkārt cenas pēc – viltojumi ir daudz lētāki. Otrkārt – vīrietis kautrējas aiziet pie ārsta pēc receptes. Vīrietis vispār kautrējas kādam atzīt, ka lāgā nestāv.

Eiropā pastāv uzskats, ka internetā viss iegādājamais sildenafils, tadalafils un vardenafils ir viltojumi, kaut lielākā daļa satur paredzēto vielu, bet nekad – norādītajā devā. Ir varianti – līdz desmit reizēm mazākā vai līdz 100 reizēm lielākā devā. Kaut literatūrā atzīts, ka atsevišķos gadījumos šie preparāti saasinājuši sirds slimību un izraisījusi nāvi, tas biežāk bijis saistīts ar pārdozēšanu (viltotais preparāts no interneta) vai zāļlīdzekļu kombināciju. Sirds slimniekiem, kas saņem medikamentus, vajadzētu īpaši rūpīgi pārrunāt iespējamos riskus ar savu ārstu, jo nitrāti tiešām nav laba kombinācija ar viagru. Principā šo preparātu lietošanas riski ir daudzkārt mazāki arī par izslavētajiem austrumu brīnumlīdzekļiem un sekss veikalu spēka pulveriem.

Ja man būtu jāsalīdzina risks, ko vīrieša organismam nodara nemīlēšanās, un risks, ko rada sildenafila, tadalafila un vardenafila lietošana, es domāju, ka nestāvēšanas problēma rada daudz bīstamākas sekas. Katrā ziņā pasaules literatūra pierāda, ka kopš sildenafila, tadalafila un vardenafila izgudrošanas ievērojami ir samazinājies pašnāvību skaits padzīvojušu vīriešu grupā.

Vai dzimumlocekļa formai un izmēram ir nozīme? Neticiet reklāmām par dzimumlocekļa pagarināšanu!

Nekādi nevaru saprast, kāpēc cilvēki spēj ticēt pilnīgām blēņām. Dzimumloceklis nav muskulis parastā izpratnē. Ja muskulis savelkas, kavernās neiekļūst asinis, līdz ar to – dzimumloceklis nepiebriest. Trenēt dzimumlocekļa muskuli kā kāju muskuļus ir vairāk nekā stulbi, bet to stiept vai vilkt – bīstami. Visi uzturbagātinātāji, kas it kā pagarina dzimumlocekli, darbojas kā sildenafils (viagra). Rezultāts ir īslaicīgs.

Vai dzimumlocekļa izmēram un formai ir būtiska nozīme seksā? Tie, kam locekļi lielāki, ir pārliecināti, ka lielumam ir nozīme, tie, kam mazāki – zina, ka tam nav nozīmes. Testosterona līmenis asinīs tomēr ietekmē dzimumlocekļa garumu. Vīrietim ar samazinātu testosterona koncentrāciju asinīs pakāpeniski samazinās dzimumtieksme un erekcija, mazinās locekļa jutīgums uz dzimumkairinājumu, vājinās arī orgasms. Bet vīrieša dzimumloceklis samazinās izmērā.

Psiholoģiska saderība ar partneri un labs miegs

„–Māmiņ! Ko darīja stārķis, kad mani atnesa?

–Ko darīja, ko darīja? Kā visi stārķi– apgriezās uz otriem sāniem un aizmiga”.

Potencei ir vajadzīgs labs miegs. Potencei ir vajadzīga psihosomātiska veselība. Nelabvēlīga psihosociāla vide var būt iemesls psihosomātiskām slimībām, bet potences kritums ir viena no pirmajām pamanāmajām. Nesakārtota psihoemocionālā vide valstī rada neuzticību valsts varai, emigrāciju, pelēko ekonomiku, kā arī augstu saslimstību un mirstību ar sirds asinsvadu, neiroloģiskām, psihosomātiskām slimībām, dažāda veida atkarībām, bet visbūtiskāk– seksuālas dabas kaitēm. Psihoemocionāla distresa apstākļos darbvietā ievērojami palielinas strādājošo saslimstība, bet darba probēmas atnāk mājās nolaistas kā takša ausis. Ģimenes psihoemocionālu nesaskaņu dēļ (proti, ja vecākiem nav labs sekss) bērni saslimst ar sirds asinsvadu, neiroloģiskām un skeleta muskuļu sistēmas slimībām, viņi biežāk kavē skolu, biežāk kļūst par upuri narkotikām un citām atkarībām.

Labvēlīgam psiholoģiskajam klimatam ir raksturīga cilvēku savstarpējā uzticēšanās, atvērtība, gatavība sadarboties, apmierinātība ar piederību valstij, darbavietai, sociālajai grupai, mācību iestādei.

Psihosomātisko klimatu valstī, darbvietā, skolā vai ģimenē nosaka visu kopējā un katra atsevišķā tolerance, kas ir spēja sadarboties, pieņemt pretējas vērtības. Toleranci nosaka pieredze, kultūra, izglītība, reliģija, temperaments.

Mūsdienu dzīves ritms ir kļuvis tik straujš un piesātināts, ka cilvēka organisms nespēj tam pietiekami ātri pielāgoties. KO darīt?

Nodarboties ar sev tīkamām lietām no darba vai mācībām brīvajā laikā. Dalība korī, tautas deju ansamblī, piedalīšanās dziesmu svētkos uzlabo vīrieša kognitīvās funkcijas un pagarina viņa saksuālo dzīvi.

Es ieteiktu izvēlēties sportot tur, kur kādam par sportu un fiziskām aktivitātēm ir kaut kādas zināšanas, – sporta klubā, fitnesa studijā vai tautas sporta sacensībās. Nav labākas metodes kā uzlabot savu psihosomatisko un seksuālo veselību kā nodarbojoties ar sporta spēlēm vai dejām, jo fiziskas aktivitātes kolektīvā ļauj aizmirst rūpes un veicina kognitīvās spējas.

Ja vīrietim ir ir radušās psihosomatiskas problēmas, laiks izvēlēties savu psihoterapeitu!

Gandrīz aizmirsu būtisko– nevalkājiet ciešas apakšbikses un olas turiet vēsumā! Venērisko slimību ārstēšana ir jāuztic ārstam!

Ielauzums

Līdz ar spermu vīrietis pazaudē daudz cinka, selēna, dzelzs, kalcija, silīcija. Tādēļ pie regulāra seksa pievienoju veselīgu uzturu.

Pats būtiskākais vīrieša potences orgāns tomēr ir smadzenes, tas izpaužas sievietes vizualizācijā.

 

Var nomirt arī seksā. Taču simtkārt retāk nekā autoavārijās un miljons reižu retāk kā no vienkāršā infarkta gultā bez meitenes.

Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents