Mīļās meitenes – māmiņas un vecmāmiņas!

Ja nu Jūs karantīnas laikā lasiet manis rakstītas rindas, lūdzu jūs tās lasīt īpašā gaisotnē – kustībā.

Noņemiet vīra kreklus no velotrenažiera (normālā ģimenē velotrenažieris jau sen ir pielāgots par veļas pakaramo), lieciet mazu slodzi un miniet trenažieri lasīšanas laikā. Minieties lēnām! Tas uzlabo ne tikai Jūsu kāju un iegurņa, bet arī smadzeņu asinsriti un skābekļa piegādi. Jūs labāk atcerēsieties lasīto.

Jums tiešām mājas stūrī nestāv velotrenažieris? Tad no gultsapakšas izvelciet sarullēto vingrošnas paklājiņu, izritiniet to uz grīdas, gulieties uz muguras, atraujiet kājas no zemes un veiciet vingrojumu „ritenītis”, bet pēc tam „šķērītes”. Ja iespējams saglabāt interesi par lasīto – vingrojiet ar abām kājām, ja ne – pēc kārtas vingriniet vienu, bet tad otru kāju. Kāju vingrinājumi, guļot uz muguras, lieliski uzlabo iegurņa venozo asinsriti un limfas atteci iegurnī, un ir sievietes iegurņa veselības pamats. Nekas nevar būt ļaunāks sievietei kā limfas un venozo asiņu stāze iegurnī no ilgstošas sēdēšanas vienā pozā. Iegurņa vingrinājumi ļauj jums izvairīties no dzemdes un olnīcu vēža. 

Karantīna ir izaicinājums un iespēja kļūt par sava bērna vai mazbērna draudzeni, skolotāju un treneri.

Valdība noteica karantīnu, kas ar lielāko varbūtību nozīmē ne tikai skolas slēgšanu, bet arī jūsu bērna vai mazbērna mazkustību – nebūs sporta stundu, nebūs treniņu, nebūs sporta interešu pulciņu. Nebūs bērnam ierastās gaitas uz baseinu, sporta zāli, hokeja vai tenisa halli un pat ne uz stalli. Jūs taču esat savam bērnam vai mazbērnam izvēlējušās prestižu sporta veidu, vai ne? Varbūt jūsu vīrs vai znots ir nolēmis, ka jaunais cilvēks būs hokejists, tenisists vai kalnu slēpotājs? 

Jūs gana labi ziniet, ka visos smalkajos sporta veidos trenētība ir vienpusīga, trenerim skolas vadība liek bērnam iespējami ātri iemācīt mest bumbu grozā vai ripu vārtos, un bērns par savu sniegumu uzskata paša savāktos punktus, precīzās piespēles vai izpildītos spēka paņēmienus. Galvenā problēma, ko sasniedzam ar vienpusīgu un nepareizu trenēšanu, ir muskuļu disbalanss un ķermeņa asimetrija. 

Vīruss ir izdarījis labojumus. Bērnam vajag katru dienu vismaz divas stundas aktīvi kustēties, pie kam kustēties vispusīgi, vingrināt visu ķermeni. Jūs esat tagad trenere uz mēnesi vai diviem. Jūsu uzdevums šajā laikā iemācīt bērnam domāt kā sportistam: pareizi elpot, pareizi dzert, pareizi ēst, pareizi iesildīties un izstaipīties, pareizi atsildīties, atpūsties, piemēroti ģērbties, kopā izstrādāt treniņplānu un to ievērot, sekot pašsajūtai un veselības stāvoklim.

Kādēļ  jums censties un šo mēnesi (vai divus) kopā ar savu bērnu vai mazbērnu nodoties sportam? Vienkārši – sports palīdz bērnam sasniegt un uzturēt normālu svaru, samazina stresu, trauksmi un depresiju, veido un uztur skeleta un muskuļu sistēmu – veselīgus 

kaulus, muskuļus un locītavas, palielina enerģijas līmeni un uzlabo miega kvalitāti. Tātad –  dienā ir 1440 minūtes, no tām 120 minūtes jums nāksies ziedot savai un sava bērna veselībai. Bet veselība nozīmē kustību. 

Es ceru, ka jūs vēl joprojām miniet velotrenažieri. Bērnam velotrenažieris nav labākā izvēle. Divi trenažieri bērna mājās vai sporta zālē ir drošākais ceļš uz muskuļu disbalansu. Trenažierus nevajag bērniem pirms 12 – 14 gadu vecuma. Bērns nav mazs pieaugušais! Bērnam ir atšķirīgs smaguma centrs, atšķirīga kustību amplitūda un saišu iestiepjamība, stipri atšķirīga vielmaiņa un ļoti atšķirīga psihe. 

Te nu mēs nonācām – es jums aizmirsu paprasīt, vai jūs trenēsiet savus dēlus (mazdēlus) vai meitas (mazmeitas). Latvijā tradicionāli sieviešu sports  (meiteņu piedalīšanās sporta stundās) tiek uztverta par kaut ko nenopietnu, un man būs daudz sarežģītāk meiteņu māmiņām un vecmāmiņām iestāstīt, ka sporta nodarbības katru dienu meitenēm ir tikpat svarīgas kā zēniem. Jo skolās taču mums ir pieņemts – starpbrīdī puikas skriešus uz sporta zāli, meitenes pārīšos rokās sadevušās glīti pa skolas dārza celiņiem vai pa gaiteni.Un vispār – tikai 1978. gadā parādījās ziņa (pirmais globālais dokuments), ka sievietēm vajadzētu būt fiziski aktīvām, līdz tam pat pasaules sieviešu čempionāti un sieviešu dalība olimpiskās spēles tika uztverta tikai par atsevišķu sieviešu kaprīzi. 

Es tieši šobrīd palūkojos pa logu. Manam dzīvoklim pretī atrodas ģimnāzijas sporta laukums. Kustība pie basketbola groziem rāda, ka karantīna mājās attiecas tikai uz meitenēm. Šodien kāda skolas darbiniece vairākkārt mēģināja sportotgribētājus aizsūtīt mājās – šķiet, ne pārāk veiksmīgi vai varbūt bumbot ir atnākuši jau citi.   

Ir daudz vietu, kur sportot, bet ja tās nav specifiskas meitenēm, tās agri vai vēlu ieņem zēni. 

Un vēl es jums nepaprasīju, cik vecs ir tas jūsu topošais sportists. 

Ja jūsu spotists ir 2 līdz 6 gadus vecs, sportošanas uzdevums pirmkārt ir veselības stiprināšana, vienmērīgas simetriskas atbilstošas muskulatūras veidošana, mugurkaula stiprināšana. Un uzdevums ir attīstīt skrējienu, bet skriešanas attīstība nozīmē lēkšana vai lēkāšana. Ieteicamās aktivitātes, ko jums nāksies veikt kopā ar viņu, ir: skriešana, (akmeņu, koka, bumbas) mešana, ķeršana, kūleņošana, braukšana ar atbilstošu velosipēdu. Bet ar treniņu mums ir jāpanāk tas, ka bērns norūdās, jārada profilaksi iekaisuma un alerģiskām slimībām, jāapgūst higiēnas normas un pats galvenais – sporta nodarbībās jāattīsta kognitīvās prasmes. Tādēļ es ar saviem mazdēliem skrienu pa mežu ar karti, kaut lāga orientēšanās sportu viņi nesaprot.Jūsu sportistam katrs sasniegtais solis ir sagatavošanās nākamajam solim – vēl pilnīgākam, koordinētākam, augstākam. Tikai caur kustībām bērns sajūt savu ķermeni, savu ķermeni noteiktā pozā un sava ķermeņa attiecību pret telpu. Es pat teiktu, ka treniņā prioritāte ir līdzsvars un koordinācija. 

Ja jūsu sportistam ir 7 – 12 gadu, tad sportošanas iespējas ir daudz plašākas, bērns viegli apgūst dažādas koordinācijas prasmes. Ieteicamās aktivitātes, ko jums nāksies veikt, ir  futbols un tautas bumba, sākotnējas citu bumbu spēles, skriešana, vingrošana, dejas, badmintons, braukšana ar divriteni, bezkontakta cīņas. Tomēr arī šajā vecumā bērns spēj koncentrēt uzmanību visai īsu laika sprīdi. 

Ja jūsu sportistam ir pāri par 13 gadiem, jūsu uzdevums ir iesaistīt sporta nodarbībās visu ģimeni. Ar lielāko varbūtību jūsu topošais sportists jūs noskrien, pārlec, aiztraucas no jums ar velosipēdu, bet viņam gauži garlaicīgs šķiet jūsu mierīgais 10 kilometru skrējiens. Jums nāksies domāt jaunu pieeju katrai dienai. Pārāk daudz vienveidīgu treniņu un sacensību bērnā nogalina sportu. Bērna vecumā nav treniņa bez sacensību elementa. Tie, kas to noliedz vai nu nav bijuši bērni, vai nav bērnu vecumā kustējušies, vai sirgst ar atmiņas problēmām. 

Es jums lūdzu atcerēties vēl dažas paradigmas – nav treniņa bez sviedriem. Nav treniņa bez anaerobas slodzes. Cilvēka dzīvībai nekas nav labāks par kustību. Kustēsimies (sportosim) paši un liksim kustēties (sportot) saviem bērniem un mazbērniem. Kā es ieteiktu rīkoties māmiņām un vecmāmiņām valstiskas karantīnas laikā? Celties kopā ar bērniem tieši tikpat agri kā cēlāties laikā, kad darbs un skola dzina. Gatavot ēdienu mājās un pieradināt bērnu pie regulārām ģimenes maltītēm. Iepirkt saknes, darzeņus un augļus, tos gatavot dažādos veidos. Variet paziņot saviem bērniem un mazbērniem, ka vīrusa dēļ ir slēgti macburgeri, hesburgeri, bet benzīntankos aizliegts tirgot hotdogus. Beidzot ir iespēja bērnu barot veselīgi.

Jums un jūsu bērnam svarīgs ir svaigs gaiss. Kaut arī mēs saprotam, ka konkrētais vīruss SARS CoV 2 diez vai mocīs bērnus, kustības svaigā gaisā nostiprinās bērna veselību nākošajiem vīrusiem un citām slimībām, kas noteikti atnāks. Labi, ja jums mežs, jūras vai upes krasts ir skrējiena attālumā. Sliktākā gadījumā sēdieties savā mašīnā un brauciet uz mežu vai jūras krastu. 

Vēl labāk izbraucienu rīkot ar velosipēdu. No savas pieredzes varu pateikt, ka brauciens ar velosipēdu no Rīgas centra pa veloceliņu līdz Jūrmalai, neliela pastaiga gar krastu un brauciens atpakaļ aizņem 2 stundas, man tas ir 36 kilometri. Veloceliņš ir tik briesmīgs kā pēc zemestrīces, atslābt nevar nevienu brīdi. Bērnam šajā ceļā būtu labi vismaz vienreiz atpūsties un izdzert glāzi ūdens.  

Ja jūsu bērns vai mazbērns jūs gatavs pavadīt šajā ceļā ar skrituļslidām – izcili. Ja viņš nolemj ceļā doties skrituļdēli, izvēlieties īsāku pārbraucienu. Braucot ar velosipēdu pat pulciņā vīrusu viens no otra dabūt nevar. 

Mēģiniet atrast vietu, kur izstaipīties un izvingroties. Internetā var atrast bezgala daudz ieteikumu – kā un ko vingrināt. Gan jums, gan bērnam vingrinājumos jāpievēršas muguras un vēdera muskulatūrai, ne tikai kāju un roku pirkstu, elkoņu un pēdu kustināšanai. 

Nedaudz par vīrusu 

Par SARS CoV 2 jūs ziniet vairāk par mani. Jūs ziniet šodienas saslimstības un mirstības skaitļus, ziniet visu par sikspārni, Uhaņas jūras velšu tirgu (kaut Uhaņa ir 600 kilometru attālumā no jūras), slimnīcu, ko ķīnieši uzbūvēja nepilnas nedēļas laikā, un par paniku Itālijā. Man jāsaka daži vārdi vīrusa aizstāvībai. Vīruss ir dzīvības indikators. Vīrusi atrodas visur, kur vien ir dzīvība – jūrā, augsnē, katrā dzīvā auga un cilvēka šūnā, baktērijās. Vīrusi uz zemeslodes ir atradušies vismaz 4 miljardus gadu pirms pa šo planētu sāka staigāt cilvēks un paliks arī pēc cilvēka, pat tad, ja cilvēks pamanīsies zemeslodi piesārņot dzīvībai nepiemērotā līmenī. Vīrusi ir starpforma starp dzīvo un nedzīvo dabu – šūnā viņi ir dzīvi, ražo savas olbaltumvielas, RNS vai DNS, vairojas, bet ārpus šūnas – eksistē. Un eksistē pat mūžīgajā sasalumā. Katrā cilvēkam pastāvīgi mīt kādas 300 dažādu vīrusu sugas, un ar lielāko daļu no tām mēs esam labi saraduši. Vīrusu uz zemeslodes ir daudz vairāk par cilvēkiem gan pēc skaita, gan masas. 

Vīruss dzīvo tikai dzīvā šūnā, viņš šo šūnu uzskata par savām mājām un nebūt nav ieinteresēts, lai viņa mājas iet bojā. 

Cilvēks uzskata sevi par radības kroni, un līdzīgi vīruss uzskata sevi par radības kroni. Cilvēks uzskata vīrusu par parazītu, vīruss cilvēku – par mājām. Dažkārt varētu to iedomāties tā, ka zemeslode cilvēku uzskata par parazītu, bet cilvēks zemeslodi – par mājām. Iespējams, ka vīruss īsti neuztver cilvēku par dzīvu būtni. 

Iedomājieties koronavīrusu, kurš mierīgi dzīvojis sikspārnī, un viņa mājas bija mazas, vīrusi pārceļoja no viena sikspārņa pie cita, vairojās, atražoja savu RNS un olbaltumvielas. Un tad pēkšņi kaut kādas nejēdzīgas sakritības dēļ (kāds sikspārņa nāvētājs un zupā vārītājs bija sagriezis roku un asinis sajaucās?) bariņš vīrusu nonāca cilvēkā, izrādījās, ka tieši šis vīrusu bariņš spēj dzīvot un vairoties arī cilvēku šūnās. SARS 2 vīruss pašlaik pēta mūs tāpat kā mēs šobrīd pētām vīrusu. Viņš ir vēl vairāk pārsteigts, jo atrodas pilnīgi citā vidē, pilnīgi citās šūnās, pret viņu cīnās pilnīgi svešas, viņaprāt, nepamatoti agresīvas šūnas – cilvēka leikocīti ar ieročiem – cilvēka antivielām.

Vispār cilvēki ir izpētījuši vismaz 200 koronavīrusu. 

Koronavīrusi izraisa dažādas slimības gan cilvēkiem, gan citiem zīdītājiem un putniem. 

Cilvēkiem koronavīrusi izraisa pārsvarā dažādas elpceļu slimības. Dzīvniekiem tie var izraisīt arī gastrointestinālā trakta, uroģenitālā trakta, aknu un neiroloģiskas slimības. Pret dzīvnieku koronavīrusiem mums vakcīnu ir gana daudz, piemēram, pret suņu, cūku, mājputnu slimības izraisošiem koronavīrusiem.

Galvenā problēma šodien ir faktā, ka mēs gandrīz neko nezinām par SARS CoV 2 vīrusu, un neviens pasaules zinātnieks nevar prognozēt – vai mums to izdosies apturēt vai varbūt viņš pārstaigās visu zemeslodi, infices zemeslodes cilvēku lielāko daļu, līdz daļa cilvēku būs nomiruši, bet citi – izstrādājuši antivielas.

Mēs pat lāga nezinām, vai šis vīruss radīs hroniskas asimptomātiskas slimības formas un paliks cilvēkos dzīvot pēc epidēmijām. Galvenais iemesls karantīnām, panikai, griķu un tualetes papīra pirkšanai ir neziņa. Bet to, ko mēs itin droši varam teikt, ir, ka vīruss apdraud vecus cilvēkus, apdraud hroniskus cukura diabēta, sirds mazspējas, hiperholesterinēmijas, astmas, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības slimniekus, kā arī imunoloģiski novājinātus pacientus ar HIV/AIDS, pēc transplantācijas vai ķīmijterapijas. Ļoti apdraud smēķētājus. Mūsu – Latvijas iedzīvotāju, valdības un mediķu kopējais mērķis ir nelaist vīrusu veca, hroniski slima cilvēka tuvumā. Tādēļ valdības un medicīnas dienestu stingrie soļi – karantīna, pārvietošanās aizliegums, higiēnas prasības. 

Ārsta ieteikumi māmiņai un vecmāmiņai – kā pārciest Covid 19 epidēmiju?

Man jums jāsaka pilnīgi godīgi – vīruss jums var nodarīt pāri, bet no vīrusa jūs nemirsiet. Protams, mēs zinām vai nojaušam, kāpēc tik augsta mirstība no Covid 19 ir Itālijā, bet Latvija nav Itālija, ja vien spēs nosargāt divas robežas – valsts lielākās slimnīcas un pansionātus, kur ārstējas/dzīvo vecāka gadagājuma cilvēki, kas tieši šobrīd ārstējas no smagām slimībām – vēža, sirds mazspējas, nieru mazspējas utt. Un šo robežu dēļ mēs visi šobrīd dzīvojam karantīnā un rūpējamies par saviem vecajiem un slimajiem cilvēkiem. 

Tātad – vīruss var atnākt līdz jums un radīt klepu, drudzi, galvassāpes, varbūt elpas trūkumu, bet vīrusu jūs pārcietīsiet. Jo vairāk mēs uzticēsimies SPKC epidemiologiem un NMPD mediķiem, jo mazāk būs Latvijā to, kas tiks pie šā vīrusa izraisītā klepus. 

Man nav tabletes pret vīrusu, man nav vakcīnas pret vīrusu, bet man ir lūgums jums rūpēties par savu veselību, un vīruss jums paies secen. Un pirmais lūgums ir – ārstējiet to savu hronisko slimību, kas jums ir, ticiet savam ģimenes ārstam un lietojiet tās tabletes, ko ārsts jums ir izrakstījis. Vīruss ļoti apdraud cukura diabēta pacientus, kas nav normalizējuši cukura līmeni un augsta asinsspiediena pacientus, kas nelieto izrakstītās tabletes pret asinspiedienu.

Es nojaušu, ka dažkārt tad, kad neviens (izņemot tuvākā draudzene) neredz, jūs uzsmēķējat. Šo vājību vajag mest nost tūlīt. Jūs taču nevēlieties vīrusa izraisīto slimību izbaudīt kā smakšanu?

Visi stāsti par alkoholu kā pretvīrusa līdzekli ir meli. Iespējams, alkohols ir derīgs mazās devās kā antidepresants karantīnas laikā, tad es kā maksimālo devu jums nosaku 1 glāzi vīna vai šampānieša dienā. Bet nekādā ziņā nedrīkst ar šo devu manipulēt – sešas dienas nedzert, bet sestdienas vakarā – izraut visu pudeli. Alkohols vīrusam ir nāvējošs, bet ne alus un vīna koncentrācijā, un diezgan vāji arī šņabja vai viskija koncentrācijā. Alkohols, kas uzreiz iznīcina vīrusus, veikalā ir nopērkams, saucas Stroh un ir 80% rums. Jālieto ārīgi. Uz salvetes uzliets, rokas dezinficē izcili. 

Neticiet reklāmām par pretvīrusu vitamīniem, uzturbagātinātājiem un brīnumtabletēm. Arī pretvīrusu diēta nav izdomāta.

Lai to vīrusu no cita cilvēka iegūtu, ir nepieciešams atrasties šī konkrētā cilvēkā tuvumā vairāk par 15 minūtēm. Tad nu turieties viens no otra attālu, savā ofisā nevienam neveltiet vairāk par 10 minūtēm, bet pēc tam izvēdiniet telpu. Veikalā centieties iepirkties racionāli, un to var paspēt, iekļaujoties 15 minūtēs. 

Un tagad pats galvenais – kustības un vingrošana. Atgriezīsimies pie tā, ar ko es sāku savu stāstu – par kustībām katru dienu svaigā gaisā. Ideālā gadījumā tas nozīmē 10000 soļu katru dienu. Ja jūs apsoliet ātri nostaigāt vai vēl labāk – noskriet katru dienu šos 10000 soļus gar jūru, pa mežu vai vismaz Rīgā gar kanālmalu, es jums izrakstīšu zīmi, ka no vīrusa jūs nemirsiet. 

Tomēr ir viena lieta, ko jums daudz vairāk vēlos lūgt – vingrināt savu krūšu kurvi. Vīrusam ir nelāgs niķis – viņš cenšas iedzīvoties cilvēka elpceļu epitēlijā, bet vislabprātāk – plaušu alveolās. Mazkustīgiem cilvēkiem ir plaušu segmenti, kas tiek maz izmantoti elpošanā – plecu daļā un lejā pie diafragmas. Un šos segmentus vajag ventilēt, lai tur nevairojas dažādas baktērijas, kas var uzslāņoties vīrusa izraisītam šūnu iekaisumam. Šis baktērijas tad arī pārvērš vīrusa pneimoniju jaukta tipa pneimonijā, bet vēlāk sepsē un var izsaukt nāvi. 

Tātad – lūdzu vingriniet krūšu kurvi, veiciet elpošanas vingrojumus! Mūziķi saka, ka labi esot arī dziedāt un pūst trompeti. Es tomēr ieteiktu pašu vienkāršāko vingrinājumu – ņemiet slotas kātu, turam izstieptās rokās plecu platumā, izdaram apļveida kustības uz priekšu, atpakaļ, uz sāniem, mainot roku augstumu. Pēc tam veiciet apļošanas ar slotu aiz muguras un aiz kakla. Un tā dažas reizes dienā, katru reizi 10 minūtes. Slota nav domāta, lai meitenes lidotu prom – tas ir izcils rīks vingrošanai.