Vienotais iepakojums labi strādā Austrālijā un Jaunzēlandē, kur nav blakus kaimiņvalsts ar zemākām cigarešu cenām un niecīgām ražošanas izmaksām.

Domāju, ka vienotais marķējums pie mums darbosies tikai tad, ja tas būs ieviests visās Eiropas savienības valstīs. Protams, es atbalstu Veselības ministrijas aktivitāti, bet reālais pienesums smēķēšanas samazināšanā šim vienotajam iepakojumam ir visai neliels.

 

 

Veselības ministrija, atbilstoši birokrātiskajam uzstādījumam, parasti nodarbojas ar darbības imitāciju. Piemēram– nevirza aizliegumu smēķēt cita cilvēka klātbūtnē un pakļaut šo cilvēku otrreizējo dūmu ietekmei, bet virza normu– nedrīkst smēķēt 10 metrus no ieejas. Veselības ministrija praktiski neko nav veikusi lai celtu akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem vai aktivizētu policiju un robežsardzi cīņā pret tabakas kontrabandu.

Būtiskākais uzstādījums, kas būtu jāpanāk Latvijā, ir smēķēšanas aizliegums telpās, ja tajās atrodas vai var atrasties vēl kāds cilvēks, kas varētu tikt pakļauts tabakas dūmu iedarbībai, kā arī smēķēšanas aizliegums jebkura cita cilvēka klātbūtnē uz ielas, parkos, skvēros, māju pagalmos. Būtiski atzīt jebkura cilvēka tiesības uz tīru gaisu, saglabātu veselību un dzīvību, ko apdraud blakus smēķētājs, tātad būtu aizliedzama smēķēšana uz balkoniem, lodžijām utt.