raksts žurnāla „Klubs” 2014. gada aprīļa numurā

25 gadus vecas sievietes dēļ palielinas mirstība valstī ar sirds asinsvadu slimībām, jo viņa lauž sirdis vīriešiem no 15 līdz 95 gadiem.

35 gadus veca sieviete ir dzīves krustcelēs– tik jauna un glīta lai koķetētu un uzsistu sev cenu katrā acu kontaktā ar vīrieti, bet pietiekami pieredzējusi lai viņai būtu pieredze ne tikai ar vecāku, bet arī krietni jaunāku partneri.

45 gadus veca meitene ir pamodusies. Viņa ir izskatīga, pārliecināta par sevi. Stimuls dzīvei ir sacensību gars ar draudzenēm un darba kolēģēm. Viņa ir uzzinājusi, ka viss tas, kas bija aizliegts un nepieņemams, ir interesants un patīkams.

 

Sievietei labākajos– 55 gados nepieciešamība pēc kontracepcijas ir beigusies. Nav jāuzmanās no grūtniecības, viņa ir brīva un pārliecināta. Viņa ir bijusi seksšopā, tiesa– ārzemju brauciena laikā.

Dāma 65 gados ir pilnībā pazaudējusi sirmos matus– tie ir nokrāsoti. Porcelāna kroņi rāda žilbinošu smaidu. Viņai ir visas kaites, un viņa šo slimību ārstēšanai patērē visu brīvo laiku. Viņa mēra spiedienu un tabletes dod ne tikai sev un saviem laikabiedriem, bet arī bērniem, kaimiņiem un sunim.

Lēdija 75 gados avīzi viņa sāk lasīt ar bēru sludinājumiem. Viņa biežāk tiekas ar klases biedrenēm, kuras sauc par meitenēm, lieto kafiju un Vecrīgas kūku. Viņai priekšā vismaz 15 gadi, kuru laikā aizvien labāk atcerēsies jaunību nevis iepriekšējo nedēļu.

Un kādi esam mēs, džentelmeņi šajā vecumā?

25 gadus vecs un traks

Par vīrieti līdz 25 gadiem vislabāk rakstīt maija sākumā. Parasti maijā jauni vīrieši ierauga pirmo atklāto ūdenstilpni, ieskrienas un ar galvu lec iekšā. Daļa tūlīt lauž sprandu, citi atlikušo mūža daļu pavada ratiņkrēslā.

Padomju gados vīrietim līdz 25 gadiem galvenā slimība bija tā, ar kuru varēja tikt vaļā no “krieviem”, proti dienesta Padomju armijā. Parasti šīs slimības bija neiroloģiskas, bet daži (tie, kas vēlāk kļuva par izciliem baņķieriem un politiķiem) glābiņu meklēja psihiatriskās slimnīcas sienās. Ja mūsdienās latviešu puisim tāda drauda nav, viņš ir veselīgāks, dzīvespriecīgāks, avantūristiskāks.

Ceļo, sporto, labi runā svešvalodās. Daudz laika pavada pie datora, veidojot tauku kārtu, nepareizu stāju un liekot pamatus redzes traucējumiem vecumdienās. Datoratkarība Latvijā ir daudz smagāka un plašāk izplatīta nekā azartspēles, alkohols vai narkotikas kopā ņemtas. Vidējs jauns latviešu vīrietis internetā pavada 3 stundas darbdienā un 5 brīvdienās– jādomā, ka viņš tur ne tikai lasa pasaules ekonomikas foruma ziņas, bet arī vēro kailas sievietes.

Vīrietim līdz 25 gadiem ir pilnīgi muļķīgi stāstīt kaut ko par veselīgu dzīves veidu, veselības saglabāšanu vai slimību profilaksi. Grāmatas un žurnālus par šādām tēmām izlasa šī vīrieša māte vai sieva, tā tad arī dod padomus. Aizrādījums, ka smēķēt vai dzert viskiju nav labi, ir bezperspektīvs, ja ne agresīvitāti veicinošs.

Nereti pēc dzeršanas, kas saucas makšķerēšana, viņš saslimst. Pie ārsta neiet– dodas taisnā ceļā uz aptieku. Iesnu vai paģiru gadījumā aptiekāram pieprasa antibiotikas un pretsāpju līdzekļus, ja pie šīm zālēm tiek, čakli izdzer pirmās divas kapsulas un atlikušo blisteri aizmirst mašīnas bardačokā.

Divas galvenās sūdzības, ar kurām nonāk ārsta redzeslokā ir gastrīts (vai pat divpadsmitpirkstu zarnas čūla) un muguras sāpes. Abas šīs kaites 99% gadījumā ļauj justies mīļotās sievietes aprūpētam, taču nedraud ar operāciju vai kaitējumu ilgam mūžam.

Trīs galvenie priekšlikumi, lai ilgi būtu vesels un vēl daudzus gadus lauztu meiteņu sirdis:

1) pārstāt rīt čipšus un frī kartupeļus tūlīt, aizmirst makdonaldus, hotdogus un citu jankfood uz visiem laikiem;

2) fiziski trenēties katru dienu, bet vismaz reizi nedēļā piedalīties kaut kādās sacensībās, lai uzturētu adrenalīna līmeni;

3) lietot prezervatīvus jebkuros dzimumsakaros ar sievieti, kas nav Tava sieva vai vienīgā īstā draudzene.

35 gads vīrietis ir ģimenes ārsta sapnis

35 gads vīrietis ir ģimenes ārsta un apdrošināšanas kompānijas sapnis. Apdrošinātāju naudu nenotērē, un par savu ģimenes ārstu pat nenojauš. Viņš pārsvarā ir vesels, relatīvi kustīgs, tiesa, savu kustīgumu viņš labprātāk izpauž pie ātras mašīnas stūres. Patiesība viņš tā īsti nenojauš, ka atbilstoši Latvijas vīrieša dzīves ilguma statistikai viņš jau ir pāri pusmūžam. Toties viņš ir gatavs izteikties par medicīnas kvalitāti, kuru vērtē tikai no viedokļa– vai viņa problēmu (galvas sāpes, zobu sāpes, paģiras, slēpojot salauzto potīti, matu pazušanu no pakauša vidusdaļas) ārsts māk vai nemāk izārstēt ar vienu tableti. Toties– ja ārsts izraksta zāles, mūsu varonis šīs zāles nopērk, bet nedzer. Kā liecina statistika– tieši šis cilvēks ir pateicīgākais klients tām zāļu un uzturbagātinātāju reklāmām (kas tālāk? Operācija…, neauglība…?), kuras rāda pirms Panorāmas.

Dara visu, lai jau pirms 45 gadiem sasniegtu savu infarktu– ēd sātīgi, lieto daudz treknas un ogļhidrātiem bagātas barības. Kustas maz– parasti sportot pārstāj jau trešā gadu desmita vidū, kad lielajam sportam tiek atzīts par pilnīgi neperspektīvu. Katrs otrais trīsdesmitpiecgadnieks pārmēru lieto alkoholu, bet katrs trešais bendē savu dzīvi ar cigarešu dūmiem. Būtiskākā slimība, ar kuru dodas pie urologa ir hronisks prostatas iekaisums, ko ieguvis sēžot ar makšķeri upmalā uz aukstas zemes, aukstā laikā nenēsājot apakšbikses, kā arī ar dažu seksuāli transmisīvā ceļā iegūtu mikroorganismu palīdzību.

Vesels vīrietis šādos gados, pirmkārt, ir kustīgs un tievs– vismaz tik tievs, lai atņemot no auguma svaru skaitlis būtu lielāks par 100. Divpadsmitā stāvā uzkāpj bez aizdusas. Vismaz 4 – 5 reizes nedēļā skriešus veic 10000 soļus vai stundu brauc ar slēpēm, velosipēdu vai peld. Vīrietim līdz 35 gadiem katru nedēļu vismaz divas reizes nedēļā vajadzētu kaut ko veikt anaerobā režīmā– ar slodzi, kad pulss pārsniedz 170 reižu minūtē.

Vesels vīrietis ir psiholoģiski vesels– viņš ne tikai dzīvo, bet arī rada pievienoto vērtību– valstij, pilsētai, ģimenei vai vismaz sev. Viņš ikdienā nervozē un streso– un tas ir pilnīgi normāli. Bet stresu viņš noņem ar sportu, seksu, mūziku, dejām, ceļojumiem, medībām, makšķerēšanu, ātru un agresīvu autobraukšanu un daudz ko citu.

Laiku pa laikam kāds vīrietis līdz 35 gadiem mirst. To visbiežāk viņš veic neapgrūtinot ģimenes ārstu, jo no avārijas vai nelaimes gadījuma viņu gandrīz uzreiz ved uz reanimācijas nodaļu vai morgu. Nelaimes gadījumu vai iespēju saindēties vīrietis līdz 35 gadiem atrod stresojot ikdienā vai cīnoties ar stresu visās nosauktajās formās.

Trīs galvenie priekšlikumi, lai ilgi būtu vesels kā veselums un vesels kā neslimotājs:

1) sportot nopietni;

2) ēst mēreni, uzturā lietojot šķiedrvielām, vitamīniem un olbaltumvielām bagātu ēdienu;

3) smēķēšanu atmest šodien.

45 gadus vecs vīrietis labākajos gados un pusmūža krīzē

45 gadus vecs vīrietis tuvojas savai pusmūža krīzei. Neatkarīgi no tā– baņķieris vai melnstrādnieks, viņš labi zin, ka naudas viņam ir par maz. Šo problēmu viņš risina daudz strādājot– katrā ziņā daudz vairāk par ieteiktajām 40 stundām nedēļā, un kas pārsteidzošākais– tic sava darba nenovērtējamībai un būtiskumam, īpaši, ja viņš strādā par ierēdni, kurš pāradresē dokumentus.

Reizi nedēļā viņš ar darba kolēģiem spēlē basketbolu un, kā likums, savaino potītes un ceļus, kuri netur pēdējos divdesmit gados klāt nākušos trīsdesmit kilogrammus. Sportisko garu viņš nav pazaudējis, bet savas sportiskās iemaņas pilnveido siltās čībās pie televizora ekrāna, skatoties hokeju vai basketbolu. Viņš ir tiktāl specializējies, ka labāk par valstsvienības treneri zin, kuru spēlētāju laist laukumā, labāk par kaimiņu un skolas direktoru– kā audzināt kaimiņa bērnu, kā arī daudz labāk par ārstu– kā sevi un citus ārstēt. Ieradies pie ārsta, viņš pieprasa magnētisko rezonansi un visas analīzes, savu panācis, viņš sevi riktīgi izmeklē un atrod visas slimības, izņemot ūdeni celī.

Drošības labad viņš par savām kaitēm konsultējas arī ar citu ārstu, darba kolēģi un dziednieku. Viņš jau četrdesmit reizes ir atmetis smēķēšanu, tādēļ smēķē rūpīgi noslēpies tualetē.

Televizorā viņš uzzin, ka jāpārauda holesterīns. Viņš paskatās savās analīzēs un saprot, ka līdz infarktam ir palicis pavisam nedaudz. Satraukts par šo atziņu, viņš traucas uz darbu, tur satiek sekretāri, tūlīt aizmirst holesterīnu, dāvā viņai ziedus. Atkarā no temperamenta un iespējām viņš šo sekretāri  klusi dievina, pielūdz, izmanto kā seksuālu objektu vai apprec.

Kā rīkoties četrdesmit piecus gadus vecam vīrietim?

1) Ja Jums ir stipras sāpes krūtīs un kreisajā plecā– tūlīt sauciet ātro palīdzību un brauciet uz Stradiņiem– Jums atšķirībā no iepriekšējās paaudzes var veikt angioplastiju un izglābt;

2) Ja Jums vēl nav sirdssāpes– nomest svaru var tikai palielinot slodzi un vienlaikus ieturot diētu;

3) Ieteicamākais sporta veids ir peldēšana.


Ko ārstam nozīmē 55 gadus vecs vīrietis?

55 gadus vecs džentelmenis ir dzīvē paskrējis garām pirmajam īstajam starpfinišam. Neatkarīgi– kā viņš to definē, taču saprot, ka bumbas krīt arvien tuvāk un dažus savus klasesbiedrus un pudelesbrāļus viņš jau ir apbedījis.

Ķermenī blakus sirds un asinsvadu problēmām parādās vēža draude. Vēzis uzglūn smēķētāja plaušām un kuņģim, bet katram vīrietim– priekšdziedzerim un resnajai zarnai. Uroloģisko izmeklēšanu ar pirksta bāšanu dibenā, latviešu vīrietis nemīl, tādēļ labprātāk sagaida brīdi, kad prostatīts vai prostatas vēzis neļauj vairs lāga pačurāt.

Labā ziņa ir tā, ka mūsu varonis ir sapratis, ka fizkultūra pie mašīnas stūres nerisina problēmas, un atkal mācās kājām skriet. Atcerējies cik ātri skrējis vēl nieka trīsdesmit gadus atpakaļ, viņš uzvelk krosenes, NIKe treniņtērpu un dodas vieglā skrējienā, pēc kura mocas ar kāju sāpēm, elpas trūkumu. Skrienot viņš saprot, ka smalkās brilles slikti rāda ceļa grubuļus, bet šķērsojot grāvi, pašas krīt nost.

Dzīves gaišumam ir mazbērni, īpaši gadījumā, ja tie ir vienādā vecumā ar otrās laulības bērniem. Ja savējiem pirmajiem laika nebija nemaz, tad tagad tētis vai opis ir gatavs mācīt bumbu grozā mest, futbola vārtos sist un stāstīt leģendu, cik meistarīgi viņš pirms četrdesmit gadiem to darījis sacenšoties ar kaimiņu rajona lielākajiem, atlētiskākajiem sportistiem.

Viņš ir nopircis velotrenažieri par naudu, kas atbilst trešdaļai viņa mēneša izpeļņas. Šo trenažieri viņš ir lietojis jau trīs reizes, bet biežāk viņš to dara poliklīnikā pie kardiogrāfa. Veselības nolūkos viņš lieto sarkanvīnu, jo tas noteikti paplašina asinsvadus. Ja parādas skleroze, viņš nododas politikai.

1) Ir laiks virzīties veģetāra uztura virzienā– sākotnēji izvēlēties zivju ēdienus, bet vēlāk-– galvenokārt veģetārus un piena produktus;

2) Vismaz dažas zāles būs jālieto pastāvīgi visu atlikušo mūžu;

3) Ja darbs nav tālāk par diviem kilometriem- uz to jāiet kājām, nebūtu slikti kāpt pa trepēm un nelietot liftu.

Ko ārstam nozīmē 65 gadus vecs vīrietis?

65 gadus vecs kungs ir kļuvis stabils un konservatīvs. Beidzot viņš zin visu par sportu, un to bauda siltajās čībās pie televizora, pie kam to dara, lietodams konjaku, nevis alu kā agrāk. Pie sievas iebildēm (smalki izsakoties) viņš jau ir pieradis, un iespējams sievas sacīto pat nedzird. Viņa sporta panākumi pieaug– simts metrus viņš atmiņās skrien jau 11 sekundēs, ja ne ātrāk. Tiesa, tie ir pagātnes sporta sasniegumi– precīzi nosaukti, lieliski rezultāti, kas sasniegti pirms četrdesmit gadiem, kļūst labāki apgriezti proporcionāli laikam, kas kopš tiem aiztecējis un paša sklerozei.

Kā senāk kāzas un jubilejas, tā tagad laiku pa laikam nākas apmeklēt bēres. Mūsu varonis sākotnēji ar sevi, bet pēc tam ar draugiem pārspriež– kādām būtu jābūt viņa bērēm– ar vai bez mācītāja, bet nekādā gadījumā ne ar to žēlabaino činkstētāju. Saviem bērniem viņš to nepastāsta, tādēļ ar lielāko varbūtību pats tiks izvadīts tik pat žēlīgi kā ātrākskrējušie klases un studiju biedri.

Viņš ir atmetis smēķēšanu. Tagad viņš visiem ir gatavs pastāstīt, ka tas bija viegli– vajag tikai gribasspēku, tiesa, nepiebilst, ka šī gribasspēka pietrūka iepriekšējos četrdesmit gadus. Pilnīgi noteikti viņš ir sev atklājis makšķerēšanas priekšrocības. Sieva viņu tagad beidzot laiž gan makšķerēt, gan medīt, gan uz alus bāru.  Rezultāti visām šīm darbībām ir līdzīgi, alkohola līmenis asinīs sasniedz savu promili, taču dzīves pieredze ļauj īpaši šo skaitli nepārsniegt. Vecu ļaužu deju kolektīvā, jauktajā korī un klubā „Tiem, kam pāri trīsdesmit” viņš ir meiteņu mīlulis, jo ir viens no dažiem.

Meitenes joprojām patīk, tiesa, tas nedaudz kļūst virtuāli vai mākslinieciski. Pārciestā priekšdziedzera operācija neliedz mīlēties, bet nedaudz rada bailes no tā, ka kvalitātes seksā ir nedaudz zudušas. Ikdienā viņš sācis vairāk pievērst uzmanību pats sev un nopircis ne tikai labas brilles, bet arī dzirdes aparātu. Toties tabletes, ko viņam izrakstījuši paši labākie ārsti un profesori, viņš tur goda vietā un dažkārt izdzer pa zilajai vai sārtajai ripiņai (to, kuru vajadzēja dzert četrreiz dienā). Viagru un citus potenci stimulējošus līdzekļus viņš pasūta internetā, jo kautrējas no glītās aptiekāres. Internetā nopērkamā viagra ir viltojums, kurā lielākoties nav sildenafila citrāta. Dažiem palīdz tikai doma par labajām zālēm.

Ko ieteikt cilvēkam, kas visu jau zin pats?

1) Svaru nav vairs iespējams nodzīt tikai ar fiziskām kustībām, vakariņas vairs nav jāēd;

2) Pensija ir īstais laiks, lai varētu pilnvērtīgi nodoties profesionālam sportam, kustēties katru dienu un piedalīties veterānu sacensībās;

3) Trenēt var ne tikai muskuļus– grāmatu lasīšana, intelektuālas spēles, teātra apmeklējumi, memuāru rakstīšana ir labākais veids kā trenēt smadzenes un attālināt tuvojošos Alcheimera slimību.


Ko ārstam nozīmē 75 gadus vecs vīrietis?

Pēc Latvijas statistikas rādītājiem viņa vairs nav. Jo vidējais latviešu vīrietis tik garu mūžu vienkārši nenodzīvo. Viņš visu mūžu ir bijis slinks un strādājis tikai tādēļ, ka nepatika tautu mēlēs tikt dēvētam par sliņķi. Tagad viņš uzzina, ka visi viņu uzskatījuši par ļoti čaklu un darbaspējīgu. Kaut kā nelāgi sanācis, jo pensija no tās strādāšanas nav lielāka kļuvusi.

Tā nelāgi sanācis arī ar kājām. Viena gūža jau ir endoprotezēta, bet pēc otras ir jāstāv rindā, kura beigsies noteikti pēc aiziešanas viņsaulē. Toties jaunā un drošā koronārā angioplastika ar stentu stādīšanu sirds vainagartērijās viņam ir iepatikusies tiktāl, ka katru gadu viņš uz Stradiņiem brauc ar iedvesmu. Daudz sliktāk ir ar zobiem, jo implantiem naudas nepietiek, bet protēze lāga mutē neturas. Īpaši, ja gribētos kādu sievišķi nobučot.

Bērēs, kāzās, viesībās, radu būšanās un citos jautros pasākumos viņš kļūst par balto tēvu vai runasvīru, jo augstu tur tautas tikumu un tradīcijas, kuras nudien nav kopis iepriekšējos dzīves gadus. Tiesa, salīdzināšanai viņš izmanto ne tikai labos ulmaņlaikus, bet arī krievu laikus, kad pats bija jauns, meitenes lustīgas, Paula muzika laba un Lāčplēša alus dzīvs.

Ar mašīnu biežāk nākas braukt aizmugurējā sēdeklī, visdrošāk pie stūres viņš jūtas tālajā ceļā līdz veikalam aiz stūra. Viņš ir sācis uz trešo stāvu kāpt pa trepēm lai savam mazdēlam pierādītu veselīga dzīvesveida priekšrocības, bet strikti norāj trīsgadīgo mazmazdēlu, kurš pa šīm trepēm kāpj jau daudz ātrāk. Viņš pamana, ka zolītes partijā zaudē blondajai mazdēla sievai, kura vispār lāga neatšķir kārtis.

Savas skolas salidojumā viņš atklāj ka atnākuši ir trīspadsmit, tiesa– pārējās divpadsmit ir meitenes, bet viņas zin stāstīt, ka no puišiem vēl dzīvs esot Kārlis no pēdējā sola– tiesa– veco ļaužu pansionātā.

Ko ieteikt cilvēkam, kas visu jau zin pats?

1) Dziesmu un deju svētkos jāpiedalās ne tikai kā skatītājam, bet arī vecu ļaužu kopas koristam, citādi šajā grupā nebūs neviena basa. Savukārt labās emocijas pagarina mūžu;

2) Nacionālais Veselības dienests izdala lielas summas medikamentiem, ir mērķtiecīgi sekot šim procesam līdz un zālēm netērēt savu pensiju;

3) Arī vecuma aizmāršībai nav nekāda vaina– Tu katru dienu vari uzzināt tik daudz jauna.